“Gigio duhet të mbetet në Milano. Maldini ka stofën e një drejtuesi të madh. Ibra mahniti të gjithë”

Duke folur ekskluzivisht për mikrofonat e Milannews.it, komentatori historik dhe aktual i Sky Sport Sandro Piccinini komentoi sezonin e Milanos dhe atë të disa protagonistëve të tij. Këto janë pyetjet dhe përgjigjet:

Pavarësisht ndalesës së fundit me Lille, Milani vjen nga një seri rezultatesh shumë të rëndësishme pozitive. Cilat janë meritat e Pioli në këtë varg pozitiv?

“Ishte thelbësor sepse të mos harrojmë se ai tashmë ishte alternuar, në fakt, nga një staf i ri teknik. Ishte një lajm që qarkullonte në të gjitha gazetat dhe ai ndoshta ishte informuar gjithashtu, kështu që ai punoi në një situatë shumë të vështirë.

Arriti të mbledhë ekipin dhe arriti të motivojë lojtarët. Në përgjithësi, kur lojtarët e dinë që një trajner nuk ka të ardhme në një ekip, ata dorëzohen, por përkundrazi ai ishte i mirë në kompaktimin e tyre dhe motivimin e tyre, duke bërë që edhe ata që nuk luanin rregullisht të ndjeheshin të rëndësishëm.

Klubi i njohu këto merita dhe e konfirmoi atë. Përtej lëvizjeve taktike, përtej marrëdhënies së shkëlqyeshme me klubin të dhënë nga personi i mrekullueshëm që është, merita e madhe ishte ajo e të qenit i besueshëm në sytë e lojtarëve dhe tifozëve”.

Sa larg mund të arrijë Milani, duke marrë parasysh moshën e re të grupit kuqezi?

“Sipas mendimit tim, ajo që Maldini tregoi në fillim të sezonit, përkatësisht një pozicionim në zonën e Champions League është një qëllim i arritshëm për Milanin.

Ky fillim emocionues, qartë, ka filluar të bëjë të flitet për kampionatin. Më duket e ekzagjeruar në këtë kuptim. Qëllimi i Champions është i besueshëm dhe ky duhet të mbetet. Të mashtrosh fansat ose ta konsiderosh vendin e tretë si zhgënjim më duket e gabuar.

Mënyra se si u ndërtua skuadra, qëllimi për t’u kualifikuar në këtë kompeticion të madh është i rëndësishëm”

Si e gjykoni karrierën e Paolo Maldinit si menaxher deri më tani?

“Menaxherët duhet të vlerësohen gjithmonë në lidhje me kompaninë që kanë pas tyre dhe ai ka punuar në një situatë të vështirë, me një kompani të huaj dhe me mosmarrëveshjen midis Boban dhe pronësisë.

Sot rezultatet si cilësia e ekipit, renditja, kompaktësia e mjedisit dhe gjendja e përgjithshme shpirtërore, e dëshmojnë atë si të duhurin.

Paolo doli nga një situatë e komplikuar në mënyrën më të mirë të mundshme, pasi është kampion dhe kjo tregon se kjo është rruga e tij. Në fillim, natyrisht, ai harroi se menaxheri është një profesion shumë i ndryshëm nga ai i një futbollisti dhe për këtë arsye ai mund të kishte pasur vështirësi.

I kishte ato por ai i kapërceu ato shumë shpejt dhe për këtë arsye duhet të pranohet se ai ka bërë një drejtim të shkëlqyeshëm”.

Një zgjedhje e Maldini (së bashku me Boban) ishte ajo e kthimit të Ibrahimovic. A prisnit një ndikim kaq të rëndësishëm nga suedezi?

“Sinqerisht jo! Dhe mendoj se as klubi nuk e priste atë. Mendoj se lindi si një ide për të ngritur moralin e  mjedisin dhe për të sjellë në shtëpi një lojtar me cilësi të lartë, por duke menduar për një lojtar që do të luante në situata të caktuara. Nuk mendoj se ekzistonte besimi se ai mund të bëhej titullar në të gjitha ndeshjet dhe me këtë vazhdimësi të performancës.

Është thjesht mahnitëse për të gjithë. Kjo është përtej çdo parashikimi. Kur ai mbërriti, disa kritikuan, veçanërisht sepse ishte një ekip me pasion për projektin e ri dhe një profil si Ibrahimovic u ndesh me vijën e ruajtur.

Milani ka shumë lojtarë të rinj, por është e drejtë që ata mbështeten nga kampionë ekspertë si ai. Në këtë, Zlatan provoi të ishte një shembull, një udhëheqës karizmatik dhe nuk është rastësi që performanca e shumë lojtarëve të Milanit është përmirësuar me ardhjen e tij”

Ju me të drejtë e keni përcaktuar Zlatan si një shembull për të ndjekur. A e shihni ndryshe nga 10 vjet më parë? Po vërehet se në disa situata ai është më i durueshëm dhe vepron pothuajse si një mësues …

“Po, natyrisht, edhe unë e vura re. E qartë se me rritjen e moshës dikush rritet dhe piqet, bëhet më i mençur. Ai e di që është një shembull, por e gjithë kjo duhet të vlerësohet kur gjërat janë më pak pozitive.

Tashmë të enjten në kupë kur u zëvendësua pas një ndeshje të keqe, ai tregoi disi nervozizëm. Do të duhet të merret me momentet negative që do të vijnë, por deri më tani sjellja e tij ka qenë e papërballueshme dhe ai ka qenë feneri i Milanit. Në momente të vështira, roli i tij do të jetë edhe më i rëndësishëm”.

Nga eksperti Ibrahimoviç te një i ri i moshuar si Donnarumma. A mund të bëhet ai, nëse nuk është tashmë, një nga portierët më të mirë në historinë e futbollit italian?

“Mund të bëhet. Për tu bërë një të tillëduhet konfirmimi i kohës: mund të jeshi i mrekullueshëm për 2-3 vjet ose për 15. Do të varet nga ai sepse i ka të gjitha dhuntitë, talenti që i ka dhënë nëna natyrë.

Ai ka profesionalizëm sepse stërvitet me shumë intensitet dhe me dëshirën për tu përmirësuar. Ai provoi se kishte kokën mbi shpatulla kur nuk ndiqte kontratat faraonike, por preferoi të rritet në shtëpi. Tani ka rinovimin e mundshëm i cili do të jetë gjithashtu i rëndësishëm për rritjen e tij.

Shpresoj që gjithçka të shkojë mirë sepse për mendimin tim Milani është mjedisi ideal për të. Ai ende ka nevojë të rritet në një mjedis të shëndetshëm dhe të njohur.

Unë mendoj se agjenti i tij e ka kuptuar këtë dhe po kërkon një marrëveshje me kompaninë për të mirën e të gjithëve”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu