GDS: Vendimi i pashpjegueshëm i Orsato! Kështu ofendoi edhe kolegun e tij Mazzoleni

Parantezë: Fitorja e Lazios është e merituar.

Bardhekaltërit interpretuan ndeshjen direkte më mirë se Milani dhe kishin shkëlqim dhe cinizëm në zonën e portës.

Ndryshe nga ekipi i Piolit, që u paraqit në Olimpico në një version shumë më të nënshtruar.

Duke thënë këtë, duhet theksuar se moviola Lazio-Milan propozon një element të dyshimtë.

Arbitri Daniele Orsato, i konsideruar nga shumë si arbitri më i mirë italian, fjalë për fjalë shpërfilli thirrjen nga VAR, duke krijuar kështu një precedent të pabesueshëm.

Aksioni i 2-0 nga Lazio rrjedh nga një ndërhyrje e Lucas Leiva në dëm Calhanoglu.

Arbitri e lejon lojën të vazhdojë dhe Correa djeg Tomori duke mposhtur Donnarumma.

Sidoqoftë, VAR i udhëhequr nga Mazzoleni këshillon Orsato të shkojë dhe të rishikojë kontaktin e mëparshëm.

Gjë që duket mjaft e qartë në përsëritje (Leiva godet këmbën e Calhanoglu).

Por bilbili venecian as nuk e vëren atë, nuk ndërron mendje dhe i jep golin Lazios.

Në praktikë, gjyqtari i ndeshjes kishte vendosur, madje edhe para se të shkonte në monitori, të vlerësonte golin e Correa si të rregullt.

Sepse i bindur që e kishte parë veprimin e mëparshëm mirë në kohë reale dhe duke gjykuar kontrastin Leiva-Calhanoglu jo të gabuar.

Gabimi është i bujshëm, sepse është e qartë se si braziliani i Lazios godet turkun e Milanit, i cili zhvendos topin në fraksionin e sekondës.

Orsato, siç u përmend, krijoi një ndërprerje në dobinë e VAR. Jo se gjyqtari nuk mund ta mbajë idenë e parë nga fusha, por snobimi i një faulli si ky dukej paradoksal.

Standardi i gjykimit anglez i Orsato nuk ishte i keq deri në atë moment. Ose më saktë, ai i kishte zhgënjyer të gjithë: gjyqtari la një kontakt midis Tomori dhe Correa në pjesën e parë dhe nuk i dha Milanit një goditje të lirë të lirë për të ndërhyrë ndaj Calhanoglu në 20 metra larg porte.

Më në fund, thjesht anuloni dyfishimin momental të Lazios të Lazzarit.

Anësori ishte gjysmë këmbë offside. VAR e lajmëroi dhe u vendos për ta anuluar.

Por, faulli ndaj Calhanoglu në VAR u shpërfill totalisht. Ndryshe do të kishte qenë nëse nuk do të shkonte fare. Në shpejtësi të ngadaltë nuk mund të mos e anulosh golin!

Edhe drejtuesit e AIA (Shoqata e Arbitrave) janë befasuar dhe për më tepër për faktin se Mazzoleni ka bërë punë të mrekullueshmë në VAR por kolegu i tij Orsato e ka fundosur…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu