GDS shpjegon: “Donnarumma-Juventus, blitz i Raiola në Torino! Situata”

Juventus është i gatshëm të marrë Gianluigi ‘Gigio’ Donnarumma. Kjo është raportuar nga ‘La Gazzetta dello Sport’ në stendat e lajmeve këtë mëngjes.

Dje, në fakt, Mino Raiola, agjenti i portierit të Milanit, ishte në Torino, në ‘J-Hotel’.

Blitz-i i tij u kryer, sipas GDS, kryesisht për portierin e datëlindjest 1999 (edhe pse emri i tij nuk ishte i vetmi në pjatën e samitit).

Fabio Paratici, zyrtari kryesor i Juventusit, bëri të ditur se ai nuk ishte takuar me Raiola. Por, për gazetën kombëtare të sporteve, asgjë nuk e ndalon agjentin me origjinë Campania të takohet me zëdhënësin e tij ose që takimi të ndodhë përmes ‘Skype’.

Në çdo rast, substanca nuk ndryshon: Raiola ndaloi në Torino, para se të shkonte në Milano, për të hetuar interesimin e Juventusit për Donnarumma në rast të një tymi të zi me Milanin për rinovimin e kontratës që skadon në 77 ditë.

Juventus, sipas ‘La Gazzetta dello Sport’, nuk është tërhequr mbrapa: nuk do ta lejojë Donnarumma të shpëtojë nëse lirohet në një transferim falas.

Siç dihet, Milani ka bërë propozimin e tij për të rinovuar Donnarumma, një kontratë pesë-vjeçare me 8 milion euro neto në sezon.

Më shumë se 6 që merr aktualisht, për një marrëveshje që do të çonte numrin 99 të ishte lojtari i dytë më i paguar në Serie A.

Ashtu si Matthijs de Ligt, një tjetër klient i Raiola, prapa vetëm Cristiano Ronaldo.

Në kohën e CoVid dhe përkundër nevojës për të përmbajtur paga, Milani do të bënte një përjashtim për të. Por nuk do të shkojë përtej kësaj oferte.

Çfarë mendon Donnarumma? Ai është i lidhur me Milanin, klubin që e rriti dhe për të cilin ai gjithmonë ka pasur dashuri. Nuk dëshiron të largohet pa asnjë kosto, por do të dëshironte të ishte i sigurt se do të luante Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Në ‘Casa Milan’, ndjenja mbizotëruese në marrëveshje mbetet optimizmi.

Por firma nuk arrin dhe sa më shumë kohë të kalojë, aq më e ndërlikuar bëhet situata.

Raiola, për Donnarumma, do të donte një pagë neto prej 12 milion euro në vit.

PSG mund ta plotësojë këtë nevojë, por, sipas gazetës sportive kombëtare, lidhja e Raiola me Juventusin dhe bisedat e shumta dhe agjentit mund të favorizojnë ardhjen e portierit.

CoVid gjithashtu imponon një shtrëngim të pagave për Juventusin, por për një talent si Donnarumma ai mund të bëjë një përjashtim.

Nëse, pra, Gigio do të shkonte në Torino, polaku Ëojciech Szczęsny do të largohej.

Nën kontratë me Bianconerët deri më 30 qershor 2024, për një pagë prej 6.5 milion euro neto në vit, ish-portieri i Roma dhe Arsenal mund të përfaqësonte një fitim interesant kapitali për arkat e Juventusit: ai u pagua 15 milion në 2017 dhe sot vlen shumë më shumë!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu