GDS | Sampdoria-Milan, Pioli zgjedh modulin dhe lojtarët!

Milani është duke punuar në Milanello për t’u përgatitur për ndeshjen e parë të sezonit kundër Sampdoria.

Ndeshja do të luhet të hënën 23 gusht në orën 20:45 në Luigi Ferraris dhe ndoshta do të jetë dalja e parë zyrtare e Olivier Giroud me fanellën e Rossonerëve, dhe si titullar.

Stefano Pioli, në mungesë të Zlatan Ibrahimovic, dëshiron ta vendosë atë nga minuta e parë në mes të 4-2-3-1 të tij.

Ditët e fundit shpesh është folur për një alternativë taktike të bazuar në 4-4-2 dhe për këtë arsye me dy sulmues: kur suedezi të kthehet, ai mund të jetë një armë për t’i hedhur të dy.

Tani për tani, megjithatë, trajneri nuk dëshiron të ndryshojë dhe po vë bast në atë modul që i dha atij kaq shumë kënaqësi gjatë sezonit të kaluar…

Sipas Gazzetta dello Sport, Pioli ka ide të qarta se kush do të jenë interpretuesit e sistemit të lojës: siç u përmend, Giroud do të jetë sulmuesi fillestar, pas tij Saelemaekers në të djathtë, Brahim Diaz në qendër dhe Rafael Leao në të majtë.

Milan dhe Pioli vazhdojnë të përqëndrohen tek portugezi, të bindur se herët a vonë ai më në fund mund të shpërthejë. Pozicioni i tij në fushë gjithashtu duket se është vendosur tashmë: pas disa përpjekjeve, trajneri është i bindur se në të majtë ai mund të japë më të mirën.

Do të jetë gjithashtu e para për Brahim Diaz me fanellën me numrin dhjetë: një peshë e rëndësishme, por që lojtari duket se nuk e ndjen.

Ai donte fuqishëm të kthehej te Rossonerët dhe, mbi të gjitha, të mbante atë numër. Ai ndihet i lumtur dhe dëshiron të bëhet udhëheqës i grupit. Në të djathtë, pra, një siguri: nuk është ndezur ende, por Saelemaekers është një lojtar themelor për bilancin taktik të Milanit.

Ardhja e Florenzi ofron një zgjidhje alternative për t’i dhënë atij mundësinë për të pushuar. Padyshim një gjë e shkëlqyer duke pasur parasysh angazhimet e shumta.

Formacioni plotësohet nga dy mesfushorët, Bennacer dhe Tonali (Kessie jashtë për shkak të lëndimit), dhe katër mbrojtësit: Calabria, Tomori, Kjaer dhe Theo Hernandez. Ndeshja e pare zyrtare edhe për Maignan.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu