GDS – Romagnoli, kërkesa e çmendur për të rinovuar: Milani po mendon për shitjen: dy pista

Alessio Romagnoli është afër arritjes së 220 paraqitjeve me fanellën e Milanit. Për momentin ai është i dëmtuar dhe kthimi i tij për ndeshjen kundër Sampdoria duket i vështirë.

Kapiteni kuqezi sigurisht që po kalon një moment të komplikuar: pas një pjese të parë në një nivel të lartë me Kjaer, ai ka hasur disa vështirësi në muajt e fundit. Dhe fansat në rrjetet sociale e kanë shënjestruar atë jo pak.

Për më tepër, dyshja mbrojtëse e përbërë nga Simon Kjaer dhe Fikayo Tomori aktualisht po ofrojnë besueshmëri të mirë dhe, sipas të gjitha gjasave, do t’i shohim përsëri në fushë në ndeshjet e ardhshme.

Ndërkohë Romagnoli, së bashku me agjentin e tij Mino Raiola, po merren me dialogët paraprakë për rinovimin e kontratës, e cila për momentin nuk duket aq e sigurt.

Kërkesat e agjentit janë të larta dhe ka edhe nuk ekziston asnjë akord ose paraakord – siç shkruhet në edicionin e sotëm të Gazzetta dello Sport.

Alessio Romagnoli u bashkua me Milanin në verën e vitit 2015 për shumën e konsiderueshme prej 25 milion eurosh për një djalë që ishte më pak se njëzet vjeç në atë kohë.

Performanca e tij e Milanit ka qenë e mirë fillimisht aq sa ai meritoi rinovimin dhe shiritin e kapitenit në 2018.

Tani, si ai ashtu edhe Milani po përballen me një udhëkryq në funksion të skadimit të kontratës në qershor 2022: rinovimi ose transferimi.

Bisedimet midis klubit dhe agjentit kanë vazhduar për disa kohë dhe kërkesat e bëra nga Mino Raiola deri më tani duket se janë jashtë tregut për momentin historik!

Pas përplasjeve midis Milanit dhe Raiola për rinovimin e Gianluigi Donnarumma, klubi dhe agjenti gjithashtu mund të përplasen për mbrojtësin.

Në fakt, agjenti kërkon një pagë të dyfishuar për kapitenin që do të prekë 6 milion euro.

Një kërkesë shumë më e lartë se kufiri i pagës i vendosur nga klubi që sheh Donnarumma dhe Ibrahimovic si të vetmit përjashtime.

Sipas Gazzetta dello Sport, Barcelona do të ishte në gjurmët e mbrojtësit aktual të Milanit. Skuadra e Koeman po kërkon një profil të ri qendror dhe një profil me të majtë dhe me këmbë të mira si Romagnoli që i përgjigjet identikitit.

Dhe, duke folur për Spanjën, ekziston gjithashtu interesi i Atletico Madrid i Diego Simeone, i cili ka qenë gjithmonë i vëmendshëm ndaj rritjes së Romagnolit.

Këtyre të dyve u shtohet edhe Juventusi i zakonshëm, i cili në fund të vitit mund t’i japë lamtumirën Giorgio Chiellini, i cili është kthyer nga një sezon plot lëndime dhe tani ka arritur një moshë të rëndësishme.

Romagnoli gjithashtu mund të jetë një emër i mirë sepse ai ka një këmbë të majtë, ashtu si Chiellini, dhe Juve e di se sa e vështirë është të gjesh një lojtar me këto karakteristika në atë rol.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu