GDS | Renditja “qan” por Milani është ende gjallë: bagazhi i vetëvlerësimit dhe bindja se ndaj Portos bëhen 6 pikë

Gazzetta dello Sport ka bere sot nje artikull te gjate dedikuar Milanit dhe paraqitjeve te para ne Champions pas mungeses prej gati 8 vitesh…

“Ndonjëherë vetëvlerësimi nuk sjell pikë, por është një bagazh thelbësor për ta bërë udhëtimin gjithnjë e më të rehatshëm…

Kjo ishte një nga ato here: renditja ende po qan me numrin zero, por ndjesia është se Milani po udhëton më shpejt nga sa pritej për t’u kthyer në një protagonist në Evropë.

Këto janë vetëm hapat e parë pas shtatë vitesh mungesë, por Liverpool dhe Atletico Madrid kanë qenë një malore komode.

Dhe nëse Djalli tashmë ishte kthyer në Champions duke debutuar në Anfield me një vetëdije të caktuar – dy gola në shtëpine e një prej “luftaniijeve” të Evropës, pra vetëdija për të qenë në gjendje të dëmtojë këdo -, këtë herë testi është në njëfarë mënyre sensacional sepse Milani në pjesën e parë anuloi kampionët spanjollë, një ekip tjetër që ka qenë klient i rregullt i Champions për vite me radhë.

Ai e bëri këtë me listën e zakonshme të mungesave dhe nese drejtimi tragjik i gjyqtarit turk Cakir nuk do të kishte penguar ndeshjen, përveç sigurive mendore, tani do të kishte edhe pikët e para ne renditje.

MUNDSIA- Në fund do të kishte qenë e dobishme edhe vetëm një pikë e vogël, për të lëvizur renditjen dhe për të dërguar një sinjal për të tjerët në grup.

Pra, nga ana tjetër, Milani është ende i papërfunduar tani për tani sepse sinjalet i kanë dërguar tashmë në dy të tretat e grupit, por vendi i fundit i vetmuar e bën të vështirë ngjitjen…

Vështirë, por jo e pamundur!

Gjithçka do të kalojë nga sfida e dyfishtë me Porton – 19 tetor jashte, 3 nëntor në San Siro -, dhe kalendari ofron një mundësi të madhe: oortugezët në fakt, përveç që janë larg vetem 1 oike, kanë dalë nga përplasja me Liverpoolin te shkaterruar.

Kjo është në një mënyrë shumë ndryshe në krahasim me performancën e Milanit. Kundër të Kuqve, njerëzit e Conceiçaos kanë krijuar një galeri të vërtetë të tmerreve mbrojtëse, duke filluar me paraqitjen fatkeqe të portierit Diogo Costa…

POTENCIALI – Atëherë, për hir të vertetes, mund të ndodhin mbrëmje të zeza, por mbytja e anijes në Dragao, sigurisht që i jep kuqezinjve me shume bindje se nuk do te jete e pamundur, sidomos duke perseritur edhe 3 pike në San Siro.

Në atë pikë, me 6, lojërat do të rihapeshin, me udhëtimin pasues në Madrid duke u bërë vendimtar. Është e qartë se është shumë herët për të shkuar shumë larg në llogaritjet, dhe në disa mënyra çorientuese sepse faktoret e përfshirë janë shumë.

Por duke u nisur nga vetëdija se, pavarësisht peshës së renditjes, Milani ka potencialin dhe vetëbesimin e mjaftueshëm për të luftuar përsëri! Ky është një thesar që nuk duhet nënvlerësuar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu