GDS – Raiola zbarkon në Milano! Takimi i tij me Maldini, rinovimi i Ibrahimovic dhe… Donnarumma

Vazhdon të ketë edhe pak pritje për rinovimin e Zlatan Ibrahimovic.

Siç është thënë, marrëveshja midis Milan dhe sulmuesit suedez tani është arritur, në shifra të ngjashme me ato aktuale: do të vazhdojë të fitojë rreth 7 milion euro neto në sezon.

39-vjeçari do të mbyllë karrierën e tij me fanellën kuqezi: nënshkrimi i kontratës mund të arrijë që këtë javë.

Siç është raportuar nga ‘La Gazzetta dello Sport’, në stendat e lajmeve këtë mëngjes, Mino Raiola pritet të mbërrijë në Milano, i cili do të shkojë në selinë e klubit për nënshkrimin.

Duket e qartë se kthimi i agjentit italo-holandez në kryeqytetin Lombard do të shërbejë gjithashtu për të sqaruar çështje të tjera.

Nëse rinovimi i Ibrahimovicit është bërë, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për Gigio Donnarumma. Portieri i lindur në 1999, shoku i tij i skuadrës, ka një kontratë që skadon më 30 qershor. Deri më sot, asnjë marrëveshje nuk është gjetur për nënshkrimin: palët – siç u tha në ditët e fundit – janë të palëkundura në qëndrimet e tyre, me negociatat duke përjetuar një ngërç të vërtetë.

Milani dëshiron ta mbyllë Donnarumma me një kontratë të gjatë, prej katër deri në pesë vjet, me tetë milionë euro neto në sezon.

Raiola, për fuqinë e marrëveshjes që ka skaduar praktikisht, do të dëshironte maksimumi dy vjet me shifra më të larta, 12 milion.

Pengesat për Milanin përfaqësohen gjithashtu nga komisioni i mundshëm, si dhe nga klauzola e lirimit që agjenti do të donte të fuste në rast të një marrëveshjeje më të gjatë se dy sezone.

Ardhja e Raiola në Casa Milan mund të jetë e rëndësishme, por nuk përfaqëson domosdoshmërisht një pikë kthese.

Ndjesia është se Gigio Donnarumma është duke pritur kualifikimin në Champions League për t’i dhënë një përgjigje klubit.

Prandaj do të duhet të presim: dy ndeshjet e ardhshme në shtëpi, kundër Genoa dhe Sassuolo, sigurisht përfaqësojnë një kryqëzim të rëndësishëm drejt objektivit.

Nëse do të mbërrinin gjashtë pikat, duke pasur parasysh kryqëzimet midis ekipeve të tjera, atëherë 80% e punës do të ishte kryer.  

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu