GDS – Punë, gjumë dhe… Pioli! Dekalogu “Ibrahimovic”, suedezi risheh fushën e blertë dhe po djeg etapat

Zlatan Ibrahimovic vrapon me nxitim. Sulmuesi suedez dëshiron me çdo kusht të jetë në fushë kundër Sampdoria, për javën e parë të Serisë A, e planifikuar për të hënën 23 gusht në stadiumin Marassi (20:45)

Sulmuesi i Milan është i vendosur të ndihmojë ekipin e tij që nga fillimi; një qëllim që ai i kishte vënë vetes ditën e operacionit artroskopik në gjurin e tij të majtë, i cili u zhvillua më 18 qershorin të kaluar.

Ibrahimovic nuk humbi kohë, duke filluar rehabilitimin që me pushime. Progresi ishte i dukshëm menjëherë dhe zhytjet në det, të treguara përmes mediave sociale, treguan një Ibra të lirë mendërisht, me një gju që padyshim që nuk e shqetësonte më.

Zlatan u paraqit në grumbullimin e Milanit, duke udhëhequr grupin, në 8 korrik. I ndjekur nga stafi mjekësor dhe teknik kuqezi, ai vazhdoi punën e tij të rimëkëmbjes, midis fizioterapisë dhe forcimit.

Ai nuk ka nisur ende punën në fushë por prania e tij përkrah shokëve të tij të skuadrës është me të vërtetë thelbësore.

Por nuk do të duhet edhe shumë për ta parë atë të vrapojë përsëri. Siç është planifikuar për javën e ardhshme, Ibra pritet të kthehet midis 26 dhe 29 korrik. Ky është qartë hapi i fundit para kthimit aktual me grupin.

Siç thekson La Gazzetta dello Sport, e cila këtë mëngjes ia kushton faqen e parë, kjo duhet të zhvillohet në javën e parë të gushtit.

Nëse programi do të respektohej, prania e tij kundër Sampdoria, të paktën për në stol, nuk duhet të vihej në pikëpyetje.

Gazzetta dello Sport raporton “Dekalogun e Ibrahimovic”, ose më mirë dhjetë rregullat e kampionit.

Motivimet janë forca lëvizëse e forcës së tij psikofizike, ashtu si edhe familja e tij.

Pastaj është marrëdhënia me Pioli: në bazë ka respekt dhe besim të ndërsjellë.

Punë e personalizuar, por edhe rotacion: Ibra do të dëshironte t’i luante të gjitha, por ai e di që nuk është e mundur dhe e ka pranuar këtë kusht të ri.

Zlatan ndikohet kur ka konkurrencë (ardhja e Giroud do të krijojë stimuj të rinj) dhe lulëzon në rivalitet: identifikimi i një “armiku” sportiv është pothuajse jetik për suedezin.

Dekalogu vazhdon me ushqimin (rregulla të rrepta: mish të bardhë, bresaola, fruta dhe perime të freskëta), rikuperim dhe parandalim: këtu, natyrisht, personeli mjekësor dhe trajneri i Milanit hyjnë në lojë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu