GDS: “Pioli refuzoi ofertën e Premier League, besnikëri Milanit. Kontrata, klauzola dhe rinovimi”

Milan, së bashku me Atalanta, janë të vetmit në kampionatin e Serie A që nuk kanë ndryshuar trajnerë.

Besim maksimal te Stefano Pioli, shumë i vlerësuar nga menaxhmenti dhe lojtarët kuqezi.

Trajneri emilian solli kuqezinjtë përsëri në Ligën e Kampionëve pas kaq shumë vitesh. Ai arriti që grupi i tij të luante një lojë të mirë dhe t’u jepte vlerë shumë lojtarëve.

Klubi nuk kishte dyshime në lidhje me konfirmimin e tij, pasi ekziston edhe një kontratë e vlefshme deri në qershor 2022.

Gazzetta dello Sport sot analizon situatën e Piolit, duke specifikuar se në marrëveshjen me Milanin ekziston një klauzolë që lejon klubin të zgjasë në mënyrë të njëanshme kontratën deri në qershor 2023.

Në fakt, megjithatë, ai është i vetmi trajner të cilit i skadon kontrata pas 1 viti dhe do të jetë e nevojshme të shohim se çfarë lëvizjesh do të bëjnë Paolo Maldini, Frederic Massara dhe Ivan Gazidis.

Marrëdhëniet midis palëve janë të shkëlqyera, ende nuk ka asnjë nxitim për t’u përballur me një diskutim mbi rinovimin e kontratës.

Pioli aktualisht merr një pagë prej rreth 2 milion euro neto në sezon, më e ulët se ajo e kolegëve të tij që drejtojnë skuadrat kryesore italiane.

Në rast të një zgjatje, është normale që ai të dëshirojë një rritje page.

Tani për tani nuk ka takime për të diskutuar kontratën.

Ndoshta Milani do të presë të shohë se si do të shkojë fillimi i sezonit për të lëvizur në këtë front, duke qenë se tani po merret me merkato dhe shumë operacione për të rregulluar ekipin.

Pioli dhe agjenti i tij nuk po bëjnë asnjë presion mbi menaxhmentin, ata po presin.

Trajneri punon paqësisht në Milanello, i përqendruar në dhënien e më të mirës.

Gazzetta dello Sport zbulon se Tottenham kishte bërë disa sondazhe për post-Mourinho, por Pioli nuk mendoi për një transferim në Londër.

Besnikëria totale ndaj Milanit, i cili pasi të jetë zgjidhur fushata e transferimeve dhe të jetë kryer edhe rinovimi i Kessie, duhet gjithashtu të flasë me trajnerin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu