GDS – Pioli pret të zbrazet infermieria: ja ata që rikthehen pas pushimit!

Milani, para ndalesës së tanishme në sajë të impenjimeve te ekipet kombëtare, kaloi një periudhë komplekse, kryesisht për shkak të urgjencës së dëmtimeve.

Kuqezinjtë në muajin e fundit kishin një mesatare të pakëndshme me të paktën 6 të padisponueshme për ndeshje për shkak të problemeve muskulore ose traumatike.

Por siç shkruan Gazzetta dello Sport sot, diçka duhet të ndryshojë në këtë kuptim me rinisjen e kampionatit, që pritet në rreth dy javë.

Por kush do të kthehet i pari pas pushimit? Siç shkruan Gazzetta, më i afërt për tu rikuperuar në nivel fizik është Ante Rebic.

Kroati i tha jo thirrjes së ekipit të tij kombëtar sepse ai nuk është ende fizikisht në të mirën e tij. Por pezmatimi i kofshës që e shqetëson për javë të tëra duket se është afër zgjidhjes.

Rebic duhet të kthehet së shpejti në grup, por do të humbasë Milan-Sampdoria për shkak të skualifikimit.

Në qoftë se apeli i paraqitur nga Milani nuk pranohet, natyrisht.

Pas Rebic një tjetër kroat: Mario Mandzukic duket se po përmirësohet qartë. Sulmuesi nuk ka qenë në gjendje të japë një kontribut deri më tani dhe synon të jetë arma shtesë në sulm për finalen e madhe.

Për të flitet për një kthim mes Sampdoria dhe Parma: ndoshta një thirrje kundër ekipit dorian dhe një fanellë e mundshme titullari në Tardini shtatë ditë më vonë.

Ende në vend situata e Rafael Leao dhe Alessio Romagnoli, pasi janë dy raste më komplekse. Probleme më specifike dhe delikate si për portugezin ashtu edhe për kapitenin kuqezi.

Ato do të vlerësohen ditë pas dite, edhe nëse duket se nuk ka gjasa t’i shohim të disponueshme menjëherë pas ndalimit.

Më në fund Davide Calabria, i cili iu nënshtrua një operacioni në gju javën e kaluar. Një muaj pushim për numrin 2 të Milanit, i cili synon të kthehet në funksion të Milan-Sassuolo në 21 prill.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu