GDS: “Pioli i dashuruar pas Ziyech për 2 arsye! Milani tenton me Chelsea, mbetet pengesa e fundit”

Chelsea kohët e fundit është diplomuar si fituese e Ligës së Kampionëve 2021 me merita të mëdha.

Një ekip i ri, i talentuar dhe plot me futbollistë cilësorë. Por nuk mungojnë të ashtuquajturit “të pakënaqur”, ata që dëshirojnë të lëvizin diku tjetër për të luajtur më shumë ose për të përfunduar karrierën e tyre si protagonistë.

Ky është sigurisht rasti me Olivier Giroud dhe Fikayo Tomori, dy lojtarë në pronësi të Blues dhe që do të bashkohen me shumë mundësi me Milanin.

E ndërsa për anglo-kanadezin pritet vetëm zyrtarizimi, për sulmuesin e Francës do të hyhet në zemër të çështjes ndoshta pas Europianit.

Dy negociata krejt të ndryshme, të cilat kuqezinjtë synojnëë t’i mbyllin sa më shpejt që të jetë e mundur.

Për Giroud është urgjente të gjendet një marrëveshje, duke shpresuar se Chelsea do të pranojë ta lirojë atë pa ndonjë kosto pavarësisht rinovimit.

Në fakt, duhet theksuar se në një premtim që Giroud i ka marrë drejtuesve ka të bëjë me faktin se lojtarit i është thënë se “nëse një ofertë nga jashtë të tërheq më shumë se sa qëndrimi te Chelsea, atëherë ne do të të ndihmojmë”.

Tomori tashmë ka kaluar 6 muaj të mrekullueshëm në Milanello, duke u bërë një idhull i tifozëve.

Dëshira për ta blerë atë plotësisht është e pashmangshme, por klauzola prej 28 milionë eurosh që Milani po përpiqet ta rregullojë duhet të paguhet.

Bisedimet me Chelsea janë të frytshme dhe pozitive, kështu që marrëveshja mund të vijë që këtë javë.

Por Milani dëshiron të tërheqë edhe më shumë nga skuadra e pasur e Chelsea.

Siç shkruan Gazzetta dello Sport sot, kuqezinjtë janë gjithashtu seriozë për një element të tretë që del nga Londra. Një playmaker që padyshim do t’i përshtatej lojës së Piolit.

Talenti në fjalë është marokeni Hakim Ziyech, një lojtar me teknikë dhe cilësi absolute, i cili ka ndodhet te Chelsea për rreth një vit.

Lojtari i datëlindjes ’93 kishte treguar të gjitha cilësitë e tij në Holandë, në kohën e Ajax, ndërsa në Premier League ai po lufton për formacionin.

Deri më sot, Ziyech duket të jetë blerja më pak e suksesshme e revolucionit Chelsea, e cila ka siguruar kohët e fundit disa nga talentet më të mira ndërkombëtare dhe të ardhshme.

Havertz, Pulisic, Ëerner ose Chilëell, të gjithë të konfirmuar në garën e shkëlqyer për Champions League. Me përjashtim të marokenit, që shpesh qëndronte në stol.

Prandaj ka të ngjarë që ish Ajax mund të kërkojë të provojë veten diku tjetër, larg Stamford Bridge. Milan duket shumë i interesuar, sepse do të ishte ideal në 4-2-3-1 të Pioli, si si një mesfushor i pastër sulmues, ashtu edhe si një sulmues i djathtë.

Pikërisht kjo e dyta – nëse konfirmohet rinovimi i Calhanoglu – do të ishte ideja e Piolit duke pasur kështu dy krahë tepër cilësorë dhe të fortë, që do të ndihmonin sulmuesin kryesor (Ibrahimovic dhe ose Giroud nëse vjen)

Nuk ka gjasa që kuqezinjtë do të jenë në gjendje të shpenzojnë vlerësimin prej 40 milion të kartonit, por hipoteza e huazimit është e gjallë.

Napoli i Spalletti është gjithashtu në gjurmët e Ziyech, i cili fillon të shikojë Italinë si një destinacion ideal të mundshëm.

Një mundësi shumë e mirë e tregut që me siguri do t’i bëjë njerëzit të flasin në javët në vijim.

Milani do të jetë në gjendje të përfitojë nga marrëdhëniet e shkëlqyera me Chelsea për të siguruar një lojtar fantastik.

Ka vetëm një pengesë të fundit: rroga! Në fakt, Ziyech fiton 7 mln euro në sezon, por Milani do të donte që të paguante gjysmën e rrogës dhe pjesën tjetër Chelsea.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu