GDS | Notat e ndeshjes: Maignan top, Theo flop. “Djemtë e Peter Pan dhe Ishulli që nuk ekziston…”

“Nga fëmijët e humbur tek djajtë e vegjël, brenda një nate. Dhe në debutimin e tyre në Ligën e Kampionëve, pas 7 vitesh pa luajtur, kuqezinjtë madje prekin ishullin që nuk është si te Peter Pan”, shkruan La Gazzetta dello Sport duke iu referuar performancës së Milanit, kundër Liverpoolit, në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve.

Ekipi i Stefano Piolit, si dhe trajneri, sipas Gazzetta, meriton një notë “6” të përgjithshme.

Duke hyrë në specifikat e notave sipas individëve, gazeta shpërblen Mike Maignan me një 7.5 të rëndësishme. Nga ana tjetër, ishte portieri francez ai që e mbajti Milanin në këmbë në minutat e para, kur goditi uragani ‘i kuq’ (i priti penallti Salah dhe bëri dy ndërhyrje të tjera të bukura)

Më i keqi është Theo Hernandez, i cili merr një 5.5. Nga ana e tij nuk ishte aspak e lehtë me Salah dhe Alexander-Arnold.

Keq gjithashtu Ismael Bennacer, i cili merr të njëjtën notë si francezët dhe Florenzi. Simon Kjaer, Fikayo Tomori dhe Franck Kessie gjithashtu nota të larta, duke rrëmbyer një 7.

Për Ante Rebic, megjithatë, ekziston një 6.5. 6 për të gjithë të tjerët, përfshirë Brahim Diaz dhe Rafael Leao, vendimtar në golat e shënuar.

MILAN (4-2-3-1): M.Maignan 7.5; Kalabria 6, Kjaer 7, Tomori 7, Hernandez 5.5; Kessie 7, Bennacer 5.5, Saelemaekers 6, Brahim Diaz 6, Leao 6; Rebic 6. Pioli 6.

Zëvendësuesit: Florenzi 5.5, Giroud 6, Tonali 6, Maldini pa notë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu