GDS: “Misteri Hauge dhe një sjellje që vlerësohet në Milanello…”

Gazzetta dello Sport ndalet te misteri “Hauge” dhe bën një analizë të thellë e hollësishme…

“Bota e futbollit është një nga realitetet më shpjeguese të konceptit të ngritjeve dhe uljeve të papritura. Një ditë hipni në valët e ekzaltimit, ditën tjetër ju gllabëron përroi i harresës.

Të qëndrosh në ekuilibër në këtë ritëm emocionesh nuk është e lehtë për askënd, veçanërisht për një futbollist të ri si Jens Petter Hauge.

Talenti norvegjez, autor i një fillimi të shkëlqyeshëm të sezonit, javët e fundit ka parë gjithnjë e më pak fushën në sajë të një momenti “mjegullimi” dhe disa zgjedhjeve teknike nga Pioli dhe stafi i tij.

Përtej vlerësimeve legjitime të trajnerit, tifozët po pyesin pse Hauge nuk po meriton një shans gjatë ndeshjes, veçanërisht në një ndeshje, si ajo me Cagliari, në të cilën sulmi kuqezi luftoi për të gjetur hapësirë?

Aftësia për të dribluar, siç u pa edhe me Sampdoria, me siguri do të kishte qenë një armë e dobishme për Milanin në ndeshjen e sezonit.

Është e vërtetë që me shprehje “sikur”, nëse dhe por nuk shkon askund, por në të njëjtën kohë është e drejtë të nënvizosh cilësitë teknike (dhe mbi të gjitha njerëzore) të norvegjezit dhe karakteristikat e tij që mund të jenë të dobishme edhe në ndeshjen e fundit ndaj Atalanta.

Kohët e fundit bota e futbollit është mbarsur me një bipolaritet të fortë në gjykimet e lojtarëve të rinj: nga ekzaltimi te krisja e ardhshme, shpejt kalohet në gjykimin e nxituar të një rënieje pa marrë parasysh ngritjet dhe uljet fiziologjike në karrierë të çdo lojtari.

Pavarësisht dyshimeve të ngritura muajt e fundit, besimi te Hauge ka qenë gjithmonë i pranishëm në Milanello. Lojtari ka punuar gjithmonë me përkushtim të madh dhe me qëndrimin e duhur, të njëjtën gjë që tregoi kur zbriti në fushë herën e fundit.

Pavarësisht përjashtimeve të përsëritura, futbollisti norvegjez kurrë nuk ka pasur qëndrime polemike ose negative, por shpesh është treguar i përfshirë në momentet pozitive dhe negative të ekipit.

Kjo sjellje tregon padyshim një pjekuri të karakterit që vlerësohet sinqerisht në Milanello.

Hapësira e vogël e gjetur në këtë pjesë të dytë të sezonit dhe një përshtatje ende e pa përfunduar në futbollin italian, e shtyjnë Milanin dhe vetë lojtarin për vlerësime. Hauge ka nevojë për hapësirë ​​që të rritet dhe te Milani, në fund të fundit, i stërvitur mirë, ai mund të luftojë për ta gjetur atë por e ka të vështirë.

Këtu, pra, që një e ardhme në huazim mund të jetë zgjidhja e duhur për talentin e Bodo, edhe më mirë nëse në një klub të nivelit të mesëm të Serie A.

Në një ekip me më pak presion, futbollisti norvegjez mund të përmirësojë cilësitë e tij dhe të rritë talentin e tij duke u kthyer më i pjekur në Milano.

Klubi kuqezi beson dhe përqendrohet te lojtari dhe një zgjidhje e përkohshme siç është huazimi do të ishte zgjidhja e duhur për rritjen e lojtarit.

Sidoqoftë, para këtij vlerësimi, duhet të përmbyllet një sezon në të cilin Hauge ende mund të jepte shenjën e tij dhe rezultati përfundimtar i të cilit do të thotë shumë për të ardhmen e Milanit dhe vetë norvegjezit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu