GDS – Milano, Pioli rigjen ekipin | Plani i shërimit për të dëmtuarit!

Nuk ka dyshime por është fakt! Milani është një nga klubet më të prekura gjatë sezonit 2020-2021 në lidhje me dëmtimet dhe ndalesat në përgjithësi të një natyre fizike.

Mjafton të thuhet se në ndeshjen në Firence, ajo para pushimit deri në fund të marsit, Milani u paraqit pa 6 elementë. Duke marrë një mesatare, ky është një numër klasik i mungesave në shtëpinë kuqezi, të paktën për disa muaj tani.

Lëndimet e muskujve, lloje të ndryshme të traumave dhe Covid-19. Probleme që e vënë në vështirësi punën e Stefano Piolit, por jo entuziazmin e ekipit të tij, përsëri në vendin e dytë, megjithë shumë të padisponueshëm.

Lajmi i mirë, megjithatë, vjen sot nga Gazzetta dello Sport, e cila ka azhornuar në lidhje me planin e rikuperimeve.

Pioli, i cili kryqëzon gishtat mbi kushtet e lojtarëve të Milan aktualisht të përfshirë me ekipet kombëtare, sipas informacionit të fundit duhet të jetë në gjendje të përballet me finalen e sezonit me skuadrën e plotë.

Për shembull, Rafael Leao është tashmë gati. Problemet e tij muskulore janë lënë pas dhe portugezi me siguri do të jetë i pranishëm për Milan-Sampdoria, ndeshja e planifikuar për të shtunën e Pashkëve.

Një rikthim i rëndësishëm, duke qenë se sulmi i Milanit aktualisht është mbi të gjitha supet e 39-vjeçarit Ibrahimovc.

Sigurisht që jo ende gati shërimi i Mario Mandzukic për sfidën në fjalë. Kroati do të përpiqet, por ai ka nevojë për kohë dhe formë që të jetë i dobishëm për kauzën. Sidoqoftë, ai duhet të kthehet të mërkurën pas ndeshjes me grupin.

Ante Rebic u rikuperua pothuajse plotësisht gjithashtu, pasi u ndal për shkak të një inflamacioni. Gjithçka varet, sidoqoftë, nga apeli i bërë nga Milani për pezullimin 2-ditor të bërë pas të kuqit ndaj Napolit. Nëse konfirmohet, Rebic do të kthehet vetëm ndaj Parma, por me shkurtim dënimi, do të jetë në fushë ndaj Sampdoria.

Prandaj sulmi i Milanit duhet të kthehet së shpejti në fuqi të plotë. Në mbrojtje, do të duhet më shumë kohë për të parë përsëri Davide Calabria dhe Alessio Romagnoli.

Për kapitenin ende flitet për disa javë pushim, ndërsa mbrojtësi i krahut po synon ndeshjen e madhe me Lazio pas operacionit në gju.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu