GDS – Milani përgatit sulmin për xhevahirin e Euro 2020. Edhe një kuqezi në “operacion”

Milani dëshiron të forcohet në mënyrë të përshtatshme për të bërë një kampionat të shkëlqyeshëm dhe një nivel të mirë në Champions League pasi u rikthye pas 7 vitesh.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara vlerësojnë profilet me përvojë dhe të rinj.

Padyshim, nuk mungon një vështrim se çfarë po ndodh në Kampionatin Evropian 2020.

Ka lojtarë që po paraqiten, përfshirë Mikkel Damsgaard. Anësori danez sapo la pas një sezon të mirë te Sampdoria dhe gjithashtu po bën mirë me ekipin e tij kombëtar.

Klubi kuqezi po e ndjek me shumë interes.

Sot La Gazzetta dello Sport shpjegon se Paolo Maldini dhe Frederic Massara kanë vendosur sytë e tyre te Damsgaard prej disa kohësh.

Por transferimi i tij në Milano nuk është aspak i lehtë, duke marrë parasysh që presidenti Massimo Ferrero kohët e fundit deklaroi se ai nuk dëshiron ta shesë lojtarin për më poshtë se 30 mln euro dhe madje ka përmendur edhe shifër 50 milion euro nëse hapet ankand.

Klubi kuqezi nuk ka ndërmend të bëjë asnjë ankand dhe asnjë shpenzim të çmendur.

Ekziston mundësia e përfshirjes së një homologu teknik në transaksion. Po flasim për Andrea Conti, mbrojtësi që u stërvit pikërisht nga trajneri i ardhshëm i Sampdoria, Roberto D’Aversa (kur ishin sezonin e shkuar te Parma)

Të dy punuan së bashku te Parma në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar. Conti mund të jetë një kartë e dobishme për të ulur koston e blerjes së Damsgaard me disa miliona.

Në çdo rast, çdo negociatë do të fillojë më vonë. Për momentin, në fakt, Milani është i mbuluar numerikisht në rolin e krahut të majtë sulmues dhe prandaj pa shitur askënd nuk do të shkojë të marrë një tjetër lojtar që vepron në atë pozitë.

Nëse Ante Rebic nuk është i transferueshëm, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për Jens Petter Hauge dhe Rafael Leao.

Nëse ofertat e duhura arrijnë, të dy mund të largohen.

Norvegjezi është në fokusin e disa ekipeve si Torino dhe Ëolfsburg, ndërsa për portugezin janë interesuar Marseille, Borussia Dortmund, Wolverhampton dhe Everton.

Nëse këto largime do të materializoheshin, atëherë Maldini dhe Massara mund të provonin sulmin e Damsgaard.

Një ndihmë mund të jetë edhe Simon Kjaer, shok i ekipit të lojtarit të Sampdoria, i cili mund ta bindë atë të transferohet në Milano.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu