GDS | Milan përgatitet për fitime 3-fish me stadiumin e ri! Detajet

Zgjedhjet e Bashkise së Milanos kane mbaruar, Milani dhe Interi synojnë të takojnë Giuseppe Sala sa më shpejt të jetë e mundur për të diskutuar përsëri projektin e stadiumit. Konfrontimi do të zhvillohet në javët e ardhshme, pasi të jetë përbërë këshilli!

La Gazzetta dello Sport shpjegon se klubet shpresojnë të marrin dritën jeshile deri në fund të vitit 2021. Gjithashtu do të tregohet se cili projekt midis Projektit të Populous (Katedralja) dhe Sportiumit (Unaza) do të jetë fituesi.

Milani dhe Interi kanë nisur një rrugë të përbashkët për objektin e ri sportiv dhe presin që administrata të mos pengojë synimet e tyre për zonën e San Siro.

Sipas parashikimeve të cituara nga La Gazzetta dello Sport, realizimi i projektit do të sillte rreth 120 milionë euro në vit për secilën nga ekipet. Me kapacitet të plotë, Giuseppe Meazza aktuale sjell rreth 40 milionë. Për të konkurruar me emrat e mëdhenj në Evropë, është thelbësore të kesh një stadium modern dhe një zonë komerciale të përparuar.

Paolo Scaroni u kthye duke folur për stadiumin dje, duke shprehur kënaqësinë për rizgjedhjen e Sala si kryetar i Milanos dhe duke përsëritur nevojën për të vazhduar me projektin.

Asnjë koment nga Interi, por idetë nuk kanë ndryshuar pavarësisht se klubi po përjeton një periudhë të vështirë në nivelin e kompanisë për shkak të disa problemeve të pronësisë Suning.

Investimi në San Siro-n e ri është me vlerë rreth 1.2 miliardë dhe stadiumi mund të jetë gati deri në vitin 2025, në mënyrë që të mund të presë Lojërat Olimpike Dimërore Milan-Cortina në 2026.

Klubet kanë dhënë një hua për një kohëzgjatje prej 30 vjetësh me një interes vjetor prej 5% i cili do të mbulojë 90% të kostove totale.

Një operacion gjigant që Elliott dhe Suning duan ta përshpejtojnë. Milan dhe Intern do të vlejnë shumë më tepër pas ndërtimit të stadiumit të ri dhe zonës komerciale përreth. Të dy pronat do të jenë në gjendje të vlerësojnë një shitje të mundshme të klubeve për të kthyer paratë e shumta të shpenzuara vitet e fundit.

Tani për tani, megjithatë, ata mbeten në komandë me bindje. Sidomos ai i Milanit, i cili nuk përjeton të njëjtat probleme si ai i Interit.

Ndërkohë, klubet po presin të takojnë Sala, duke shpresuar atëherë që këshilli dhe këshilli i qytetit do t’i japin ok projektit!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu