GDS | Jo të gjitha telashet vijnë nga Milanello: 13 dëmtime deri tani, por me shkaqe të shumta!

Këtë mëngjes, me një studim të thelluar mbi situatën e dëmtimeve te Milan, La Gazzetta dello Sport e analizon çështjen në një mënyrë të qartë dhe vendimtare:

“Nëse jeni mbi 30 vjeç dhe luani futboll në nivele të larta, duhet të keni parasysh tre fjalët: parandalim, rimëkëmbje, menaxhim.

Pioli punon me gjashtë lojtarë mbi tridhjetë vjec dhe për momentin tre prej tyre janë në bokse (Messias, Florenzi, Ibra). Dy, megjithatë, tashmë kanë pasur probleme (Giroud, Kjaer).

Ndoshta nuk ka asnjë zgjidhje që mund të garantojë vazhdimësinë e pranisë kur angazhimet mbërrijnë çdo tre ditë sepse, megjithëse lojtaret në dispozicion janë të shumte, logjika çon në një përdorim më të madh të lojtarëve më efikas dhe efektiv.

Duhet thënë se modeli i futbollit me të cilin ne priremi sot – liga angleze shfaqet si një pikë e vetme referimi – çon në lodhjen e lojtarëve.

Lista e dëmtimeve të Milanit duket shqetësuese, edhe nëse disa dezertime janë rezultat i aktiviteteve larg Milanello: Maldini, Calabria dhe Krunic me ekipet e tyre përkatëse kombëtare; Maignan tani është shtuar, por problemi është kocka dhe jo muskujt, kështu që duket e papërshtatshme të kalosh ata që merren me stërvitje fizike…

13 demtimet – Maignan: Lëndimi i kyçit të dorës, të paktën 2 muaj ndalesë; Ibrahimovic: perkeqesim i tendinit të Akilit, një muaj ndalesë (1 prezencë); Florenzi: lëndimi i meniskut, një muaj pushim; Calabria: lëndimi i adoptuesve; Krunic: Lëndim i muskujve, ndalesë një muaj e gjysmë; Bakayoko: Lëndim i muskujve (1 paraqitje); Junior Messias: lezioni i muskulit rectus femoris të kofshës së majtë, 3 javë ndalesë (1 paraqitje); Theo Hernandez: pozitiv me Covid; Daniel Maldini: Problemet e tendinit patellar; Alessandro Plizzarri: operacioni në gju, minimumi 3 muaj ndalesë; Giroud: dhimbje mesi, 3 javë; Kessie: dëmtimi i muskujve, 2 javë; Kjaer: lëndim i muskujve, 2 javë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu