GDS | Ilicic, historia me Milanin: slloveni ndihej kuqezi aq sa po kërkonte shtëpi, por…

Në një moment të merkatos verore, Josip Ilicic ishte vërtet një hap larg nga bashkimi me Milanin. Pastaj diçka shkoi keq dhe marrëveshja me Atalantën dështoi.

Ishte periudha e thashethemeve të vazhdueshme për një raport të prishur të supozuar midis sllovenit dhe trajnerit të tij në Bergamo, Gasperini, i cili do ta ketë atë në ekip edhe për këtë sezon.

Ilicic do të kishte qenë zëvendësuesi i Hakan Calhanoglu në Milano. Kishte shumë dyshime për të, nga mosha deri tek ambiciet personale.

Pioli kishte miratuar blerjen, dyshja Maldini-Massara kishin intensifikuar kontaktet për të sjellë mesfushorin sulmues në Milano. Pastaj kthesa e bujshme!

Sot në mëngjes Gazzetta dello Sport u kthye për të folur për çështjen Ilicic. Gazeta flet për mënyrën sesi slloveni ndihej tashmë me njërën këmbë në autobusin e Milanit, dhe ishte parë në Milano duke kërkuar një shtëpi.

As fjalët e Gasperinit më 31 korrik, kur ai deklaroi se lojtari kishte kërkuar të largohej nga Bergamo, nuk ishin të mjaftueshme për ta shitur atë.

Afera u zhduk pa një arsye specifike: ndoshta pajtimi i Ilicic me teknikun, ndoshta diçka tjetër. Fakti është se sot ai është një lojtar i Atalantës.

Për të kuptuar nëse në moshën 33 -vjeçare ai do të jetë në gjendje të beje diferencen siç ka bërë vitet e fundit, sepse ambiciet e Atalantap-s kanë ndryshuar gjatë sezoneve të fundit dhe tani ata duan të thonë fjalën e tyre si në Serie A ashtu edhe në Evropë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu