GDS – Goditje e dyfishtë në sulm dhe mbrojtje! Maldini “plaçkit” ekipin e Serie A?

Takehiro Tomiyasu vazhdon të jetë një fokus i veçantë për Milanin. Mbrojtësi japonez i lindur në vitin 1998 ishte afër bashkimit me kuqezinjtë gjatë seancës së fundit të tregut të transferimeve verore.

Distanca midis ofertës dhe kërkesës nuk ishte aq e pakapërcyeshme: Bologna, në fakt, kërkoi 20 milionë euro për mbrojtësin, me kuqezinjtë që nuk dëshironin të shtyheshin përtej 15 mln eurove.

Në muajt e fundit, konfirmimet zyrtare kanë arritur në interesin e Milanit për futbollisti nga Fukuoka.

Tomiyasu, ndërkohë, ka konfirmuar veten në nivele të larta, duke provuar se është i aftë të luajë në të gjitha rolet e mbrojtjes.

Lojtari ishte kryesisht i aktivizuar në qendër, ku bëri 16 paraqitje. Por kohët e fundit, me ardhjen e Adama Soumaoro, gjatë tregut të transferimeve në janar, japonezi u zhvendos në krah: në rolin e mbrojtësit të djathtë ai luajti dhjetë ndeshje, duke shënuar dy herë, kundër Atalanta dhe Udinese.

Më pas u provua edhe si mbrojtës i majtë, për një total prej 28 ndeshjesh, midis kampionatit dhe kupave. Sfidat e anashkaluara, deri më tani, kanë qenë vetëm tre.

Tomiyasu demonstroi kështu një vazhdimësi dhe besueshmëri të madhe. Në Milano, një lojtar si japonezi mund të bënte mirë.

La Gazzetta dello Sport, në stendat e lajmeve këtë mëngjes, konfirmon interesimin e Milan, por ka konkurrencë, veçanërisht nga jashtë: lojtari pëlqehet, në fakt, nga Evertoni i Carlo Ancelotti dhe gjermanët e Bayer Leverkusen.

Në shtëpi të Bolonjës, Milani nuk ndjek vetëm Tomiyasu. Kuqezinjtë, siç u tha ditët e fundit, janë të interesuar në situatën e lidhur me Orsolini.

Anësori ka një kontratë që skadon më 30 qershor 2022 dhe mund të largohet nga rossoblu për një shumë afër 15-18 milion euro.

Lojtari, i cili gjithashtu pëlqehet nga Fiorentina, është një nga idetë për të forcuar korsinë e djathtë të sulmit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu