GDS | Fantazi dhe gola, ja pse Milani tani synon lojtarin e PSG: kontakte Maldini-Leonardo

Lajmi i publikuar këtë mëngjes nga faqet e Gazzetta dello Sport fillon të gjejë rezultatet dhe konfirmimet e para. Për të përforcuar repartin e avancuar dhe të fantazisë, Milani po merr seriozisht parasysh një profil që është gati të largohet nga ekipi i tij për mungesë hapësire.

Emri i tij eshte Pablo Sarabia. Anësori spanjoll luan te PSG, por duket se është i destinuar të mbetet jashte planeve të klubit shumë të pasur francez. Ardhja e Leo Messit dhe konfirmimi tashmë i qartë i Kylian Mbapé duket se do të marrë hapësirë ​​për lojtarët e tjerë sulmues.

Edhe Radiorossonera pak më parë konfirmoi këtë prapaskenë. Milan po flet në një mënyrë joformale me drejtorin e PSG, mikun e Paolo Maldini, Leonardo, për të verifikuar mundësinë e sjelljes së Sarabia në Itali. Ideja është ajo e një marrëveshje huaje me të drejtën e blerjes.

Por le të mësojmë më shumë rreth Sarabia. Një futbollist që sigurisht nuk mund të konsiderohet si një perspektivë e ardhshme, duke pasur parasysh se ai ka lindur në 1992 dhe për këtë arsye tashmë ka mbushur 29 vjeç.

I lindur në Madrid, ai u rrit në sektorin e të rinjve të Realit, të ashtuquajturën Castilla, megjithëse ai vështirë se kishte ndonjëherë shansin të lulëzonte në ekipin e parë.

Karriera e spanjollit vazhdoi te Getafe, e cila e mori atë në 2011 duke e rritur dhe duke e bërë cilësor dhe te besueshem.

Në vitin 2016 ishte Sevilla që vuri bast për të, duke e blerë për vetëm 1 milion euro. Sarabia performoi mirë me fanellën andaluziane, mjaftueshëm për të tërhequr vëmendjen e PSG në vitin 2019.

Kështu filloi përvoja e tij e parë e huaj dy vjet më parë, me parisienët gati të shpenzonin 18 milionë për Sarabia.

Problemi i lojtarit të Madridit ka qenë gjithmonë shumë konkurrenca, edhe nëse numrat janë të gjithë në anën e tij: në dy sezone, 79 paraqitje, 22 gola dhe 12 asistime. Jo keq për një rezervë.

Nëntë asist dhe tre gola gjithashtu me ekipin kombëtar spanjoll, për të cilin ai gjithashtu luajti Kampionatin e fundit Evropian 2020 duke konfirmuar cilësitë e tij. Sarabia është një sulmues që di të luajë në të dy krahët (më mirë në të djathtë) dhe ka një prirje të madhe për driblim.

Shumë mirë në duelet një kunder nje dhe në vendosjen e topave të duhur te shokët e skuadrës në sulm. Kjo është demonstruar nga rekordi i asistimeve në sezonin 2018-2019, deri në 17 në përgjithësi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu