GDS: “Eliminimi i Francës nga Euro 2020 ndihmon Milanin. Strategjia kuqezi e sulmit”

Franca u eleminua çuditërisht nga Kampionati Evropiane përballë një Zvicre të mahnitshme.

Një ndeshje përfundoi me penallti në mënyrën më pak të pritur. Tani, Olivier Giroud nuk ka më shumë angazhime për t’u përkushtuar përveç atyre që lidhen me të ardhmen e tij.

Sulmuesi është i gatshëm të largohet nga Chelsea dhe të zhvendoset diku tjetër.

Siç dihet deri më tani, opsioni më konkret është ai i zbarkimit te Milani, një klub me të cilin sulmuesi tashmë duket se ka një marrëveshje të përafërt për një periudhë dy-vjeçare me 4 milion euro duke përfshirë bonuse.

Ajo që në të vërtetë mungon është lirimi nga Chelsea, i cili për idetë e Maldini dhe Massara duhet të zhvillohet pa asnjë kosto.

Chelsea, një muaj më parë, njoftoi rinovimin e një kontrate vjetore për Olivier Giroud; një lëvizje e bërë për të parandaluar lojtarin nga lëvizja në një klub tjetër të Premier League falas.

Por kjo klauzolë nuk duhet të zbatohet për transferimet jashtë vendit, dhe Milani po pret që Chelsea ta lirojë atë sa më shpejt të jetë e mundur në një transferim falas.

Tani që Giroud ka përfunduar me angazhimet e tij në ekipin kombëtar, ai do të duhet të ulet në tryezë me blutë për të diskutuar zgjidhjen e kontratës.

Sipas asaj që raportohet nga Gazzetta dello Sport në botimin e saj sot, këto bisedime do të duhet të zhvillohen gjatë javës.

Prandaj Milan pret me besim lirimin e lojtarit nga klubi anglez, por siç tregon gazetar, ekziston një nxitim i caktuar.

Maldini dhe Massara duan të gjejnë sulmuesin e ri sa më shpejt të jetë e mundur për t’i dhënë Stefano Pioli.

La Gazzetta dello Sport vazhdoi fokusin e tij në tregun kuqezi në sulm, duke deklaruar se nëse kohët e negociatave midis Giroud dhe Chelsea do të zgjateshin, Milani menjëherë do të kthehej në një profil tjetër.

Ky është Luka Jovic, një emër që ditët e fundit është rikthyer në modë në Milano. Serbi është një tepricë e Real Madrid.

Jovic është një djalë i ri me shumë shpresa, por që e ka humbur pak rrugën.

Klasa e vitit 1997 është në kërkim të një klubi të ri në të cilin do të përpiqet për një ringjallje personale; ato cilësi që duket se janë zhdukur pas bashkimit me Real Madrid.

Milan, ekspertë në menaxhimin e lojtarëve të rinj, do të vinte bast mbi të nëse çështja Giroud do të ndërlikohej.

Pengesë pak e vogël mbetet rroga prej 5 mln eurove që Jovic fiton te Real Madrid.

Ndërkohë, Milani pëlqen jashtë mase edhe Kaio Jorge, brazilianin e talentuar të Santos, por deri tani komisioni i agjentit prej 10 mln eurosh frenon gjithçka.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu