GDS – Doktor Zlatan dhe Mister Ibra! Dy anët e medaljes, por i Milanit i pëlqen kështu unik!

Të gjithë mbi shpatullat e tij, shpesh.

Ose të paktën ai e interpretoi çështjen ashtu. Doktor Zlatan, një kopje e vërtetë dhe pak më e butë se edicioni i parë i Milan, dhe në çdo rast larg nga futbollisti i talentuar dhe grindavec i fillimit, arriti në Itali në një moshë të pjekur për aventurën e dytë kuqezi dhe udhëhoqi një revolucion.

Golat, mbi të gjitha mentaliteti i duhur, mbështetja për shokët e tij të skuadrës, qëndrimi i një lideri të zhurmshëm, por mirëkuptues.

Shpesh ai e përdor luanin si një simbol, por ndoshta luanesha do të ishte më e përshtatshme, e cila në thelb siguron ushqim dhe mbrojtje.

Këtu, Ibrahimovic, një nga ata që la gjurmë në futboll edhe pa fituar kurrë Ligën e Kampionëve ose Topin e Artë, në fund të fundit për Milanin e Pioli ishte paksa kështu.

Ai që mbron dhe mban larg shpirtrat e këqij në shumë raste. Në raste të tjera, i njëjti Ibra që provokon kundërshtarët e tij dhe merr skualifikime.

Kishte ndodhur që nga kohët e Ajax, kur ai mbarte brenda vetes kaq shumë kontradikta, kontradiktat e një adoleshence që mbase e kishin ndërlikuar personalitetin.

Kjo është ana e errët, ajo e Ibra, një pseudonim i shpikur nga Moggi te Juve, i cili flet pa kuptim me gjyqtarët ose godet kundërshtarët.

Pastaj është ana tjetër, ajo e ndritshme, e lojtarit që rrallë ka humbur kampionate në karrierën e tij dhe i cili gjithmonë ose pothuajse gjithmonë ka gjetur vendin e duhur për veten e tij.

Ai që me kalimin e viteve ka fituar vetëdijen dhe dëshirën për të ndikuar në një mënyrë tjetër, pa bërë vetëm një fytyrë të shëmtuar ose pa lënë shpërthimet e zemëruara. Por është gjithmonë aty dhe menjëherë rishfaqet.

Me dëbimin e marrë në Parma, Zlatan Ibrahimovic arrin 8 të kuqtë të drejtpërdrejtë në karrierën e tij, 4 në Itali.

Zlatan trajtoi plagët e Milanit të ri në ndërtim, duke ndihmuar në mënyrë të vendosur trajnerin Pioli për të krijuar një mentalitet agresiv dhe fitues.

Vazhdoi kështu për shumë muaj pas bllokimit, dhe ylli suedez garantoi një rinovim të kontratës që shumica e tifozëve e çertifikuan me një pasion të sapo gjetur.

Pastaj është ana tjetër e medaljes. Në sezonin 2020-21, pasi mbylli sezonin e mëparshëm në mënyrë fantastike, Zlatan filloi të shënonte menjëherë ndaj Bologna, por pastaj ishte Covid-19 që e ndali.

Megjithatë, u kthye në kohë për të mposhtur Interin në derbin e parë të sezonit, por në përgjithësi kishte shumë telashe dhe mungesa gjithashtu.

Pas derbit të tetorit, Zlatan vazhdoi me gola dhe asistime deri në nëntor, kur ai u fut në një tunel dëmtimesh.

I rishfaqur në janar kundër Torinos, ai mori më të mirën e tij me një gol në Cagliari, para se të shënonte një ndaj Crotone në fillim të shkurtit.

Pas, jo më shumë gola dhe një dëmtim, për të mos përmendur epiosdin me Lukakun në derbin e Coppa Italia, polemikat që rezultuan dhe më në fund prania në Sanremo, e pëlqyer nga shumë shikues, por ndoshta jo nga tifozët e Milanit.

E vërtetë, atë javë Zlatan u dëmtua përsëri.

Ana e errët – Milani sigurisht që nuk mund dhe nuk dëshiron të bëjë pa personalitetin e një kampioni tek i cili kanë dhënë besim absolut.

Ibrahimovic mund të nënshkruajë rinovimin e kontratës së tij me kuqezinjtë tashmë sot ose nesër, nuk ka elementë të divorcit: ai do të mbetet në Milano, marrëveshja me trajnerin Pioli është e fortë, ashtu si partneriteti me menaxherin Maldini dhe drejtorin sportiv Masara, me CEO Gazidis barometri është kthyer për muaj dhe muaj për të shënuar motin e mirë dhe përkundër teprimeve verbale të Parmës…

Ibra është i tillë, merre ose lësho! Duhet pajtuar me karakterin e tij. Sepse ajo që bën është thjesht unike…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu