Gazzetta: “Ultimatum i Milanit ndaj Donnarumma! Çfarë fshihet pas strategjisë së Raiola me rinovimin 2 vjeçar…”

Sipas La Gazzetta dello Sport, rinovimi i Donnarumma me Milanin është gjithnjë e më i ndërlikuar.

A mundet që Ibrahimovic të ndihmojë klubin kuqezi për të dalë nga kjo situatë delikate? Ekziston një mundësi.

Në fakt, marrëdhënia e shkëlqyer midis sulmuesit dhe portierit dihet tashmë dhe përveç kësaj ata të dy ndihmohen nga Mino Raiola.

Sidoqoftë, mbetet fakti që distanca midis palëve është e qartë për momentin në mënyrë që të mos llogaritet një fund i trishtueshëm.

Milani, në fakt, beson se ata kanë prodhuar përpjekjet maksimale, duke ofruar 8 milion euro (përfshirë bonuse të lehta).

Nga ana tjetër, kërkesa është 12 milion euro neto në sezon, që do të thotë 24 bruto.

Investimi do të ishte 48 milion euro, për një kohëzgjatje dy-vjeçare.

Në realitet, kohëzgjatja e kontratës është një nga çështjet më të vështira.

Gazidis, Maldini dhe Massara duan që Donnarumma të nënshkruajë një projekt prej të paktën 3 vjetësh (dëshira është 4 ose 5 vjet) ndërsa strategjia e Raiola është të bëjë një kontratë të shkurtër, në mënyrë që të diskutojë për të ardhmen e klientit të tij më vonë.

Por kush qëndron pas kësaj kërkese Donnarumma. Ndoshta PSG. Keylor Navas po ecën shumë mirë dhe ka një kontratë deri në vitin 2023, por është e qartë se francezët po përgatiten për një ndryshim në të ardhmen.

Vëmendje gjithashtu për Juventusin, por është gjithashtu e vërtetë që vitin e kaluar Szczesny zgjati deri në vitin 2024 për 6.5 milion neto në sezon.

Edhe nëse Buffon do të largohej, është e vështirë të mendosh se do të ketë një sulm të menjëhershëm ndaj Gigio.

Në çdo rast, Milani nuk po shqetësohet. Klubi beson në vullnetin e Donnarumma për t’u martuar me projektin kuqezi.

Sidoqoftë, menaxhmenti është i vetëdijshëm se ata nuk mund të presin për një kohë të pacaktuar.

Kjo është arsyeja pse ndoshta do të ketë një lloj ultimatumi:  duhet ta mbyllim çështjen deri në fund të majit, atëherë kur mbaron kampionati dhe para se Gigio të shkojë në Kampionatin Evropian.

Kualifikimi për Ligën e Kampionëve është gjithashtu thelbësor. Sigurimi i kualifikimit do të thotë të rriten ndjeshëm shanset që Donnarumma të mbetet në Milano edhe në sezonin e ardhshëm.

Sidoqoftë, Maldini në mënyrë të pashmangshme mendon për alternativa nëse gjërat shkojnë keq: Maignan i Lilla, Musso i Udineses dhe Gollini i Atalanta.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu