GAZZETTA: “Tre avantazhet e Piolit për sezonin tjetër në Serie A!”

Për vite me radhë nuk kishte pasur aq shumë ndryshime në stolat e Serie A.

Ky “revolucion” nuk preku Milanin, që konfirmoi Stefano Pioli edhe për sezonin e ardhshëm pas vendit të dytë që arriti në kampionatin e kaluar.

Një vendim absolutisht i saktë ai i drejtuesve kuqezi që jo në pak raste kanë admiruar dhe vlerësuar punën e trajnerit edhe kur gjërat nuk shkonin ashtu si duhej.

Sipas asaj që Gazzetta dello Sport shkruan, krahasuar me emrat e tjerë të mëdhenj në Serie A, Milani fillon me avantazhin për të vazhduar në rrugën e gjurmuar vitin e kaluar: siç shpjegon La Gazzetta, “duke filluar një sezon me një grup lojtarësh që e njohin mirë trajnerin, lojën dhe idetë e tij është sigurisht një avantazh.

Këtu mund të shtohet se, përveç katër përjashtimeve (Calhanoglu, Rebic, Kjaer dhe Maignan i sapoardhur), asnjë kuqezi tjetër nuk është thirrur për Kampionatin Evropian i cili do të fillojë të premten dhe për këtë arsye pothuajse i gjithë grupi i Milan do të jetë në gjendje të pushojnë dhe të rikarikojë bateritë gjatë verës.

Duke folur për thirrjet në ekipin kombëtar, Gazzetta gjithashtu shkruan se ata që shpresuan për thirrjen me siguri do të kenë një shtytje shtesë për të bërë që trajnerët e tyre përkatës të ndryshojnë mendje: midis tyre janë për shembull italianët Calabria dhe Romagnoli, si dhe padyshim Theo Hernandez i cili është ndër mbrojtësit më të fortë të majtë në botë, por Deschamps vazhdon të preferojë në mënyrë të pashpjegueshme lojtarë të tjerë nga ai.

Të gjithë këta faktorë mund të jenë një avantazh për Milanin e Pioli, i cili po synon një start të shpejtë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu