Gazzetta – Stadiumi i ri, zgjedhjet bashkiake mbaruan! Është koha për të përshpejtuar projektin

Tani që zgjedhjet bashkiake kanë kaluar dhe Giuseppe Sala është konfirmuar kryetar i Milanos, Milani dhe Interi shpresojnë se ka ardhur vërtet koha për t’i dhënë përshpejtimin vendimtar projektit për ndërtimin e stadiumit të ri.

Dy klubet milaneze shpresojnë që çështja më në fund të çlirohet dhe se “ok” përfundimtar nga Këshilli i Qytetit mund të arrijë në një kohë mjaft të shkurtër.

Deri në vitin 2021 – Këtë mëngjes La Gazzetta dello Sport shpjegon se Milani dhe Interi presin që drita jeshile të mbërrijë deri në fund të vitit 2021. Dje, Sala u kthye për të folur për çështjen e stadiumit pasi u rizgjodh i pari.

Kryebashkiaku milanez: “Në San Siro nuk i ndalova motorët për zgjedhjet, por sepse duhet të shkojmë në Këshill. Një kryebashkiak në largim nuk mund të kishte trajtuar një çështje kaq delikate në mënyrën e duhur. Mund të them që përfaqësuesit e Milanit dhe Interi tashmë më kërkojnë një takim, do të jem i lumtur t’i takoj”.

Prandaj hapi tjetër do të jetë një takim i ri midis kryebashkiakut dhe eksponentëve të dy klubeve, të cilët, siç u tha disa ditë më parë edhe nga presidenti kuqezi Paolo Scaorni, shpresojnë që të vijë OK nga Këshilli Bashkiak sa me pare te jete e mundur.

Kriza e shkaktuar nga pandemia i ka goditur rëndë të gjitha klubet e futbollit, përfshirë Milan dhe Inter të cilët, për t’u kthyer të marrin frymë ekonomikisht, gjithashtu duhet të kenë të ardhura të reja nga stadiumi!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu