Gazzetta – Pioli në duar të sigurta: trajneri ndërton “digën” në mesfushë! Fizik dhe gola

Një digë në mesfushë. Një dyshe e përputhur mirë e gatshme për të tërhequr dhe “mbrojtur” skuadrën duke filluar nesër, në ndeshjen kundër Lazios.

Siç raportohet nga La Gazzetta dello Sport, Milani në mes të tij ka një tandem që do të gjendet mrekullisht, ai i formuar nga Franck Kessie dhe Sandro Tonali. Gjeometria, muskujt, shpejtësia e mendimit dhe gola: Pioli është në duar të sigurta.

Çifti luajti shumë edhe sezonin e kaluar – më shumë nga nevoja sesa zgjedhja teknike, duke pasur parasysh ndalesat e Bennacer – por ata mbetën super vetëm në letër.

Dhe sigurisht jo për të metat e Kessie. Ishte Tonali, në fakt, ai që zhgënjeu pritjet dhe dukej totalisht i humbur në fushë, i shtypur nga presioni dhe nga etiketa “Pirlo i ri” që dikush i kishte qepur padrejtësisht.

Por gjërat kanë ndryshuar dhe tani Sandro “luan” një muzikë tjetër.

Pjekuria – Tani që ish-lojtari i Brescia ka ritmin e duhur dhe që Kessie kthehet me gradat e drejtuesit, Pioli e di se ai mund të balancojë Milanin e tij rreth dy pivotave qendrorë, kurrë aq gati dhe të pjekur sa janë tani.

Siç Gazzetta, të dy do të jenë në gjendje të garantojnë fizikun për të mbrojtur prapavijen, por edhe te ndërtojne për shokët më të avancuar dhe duke alternuar futjet brenda zones se kundershtarit.

Tekniku Pioli, pra, është në duar të sigurta.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu