Gazzetta – Përveç Ibra, ka edhe më shumë: të gjithë shënojnë dhe mbrojtja mbahet fort!

Ka jetë përtej Ibrahimovic! Varësia ndaj suedezit është një legjendë urbane që hidhet poshtë nga numrat.

Gjithmonë nën tingullin e golave, paraqitjes super, rasteve të krijuara dhe rezultateve. Kuqezinjtë bëjnë edhe pa futbollistin e tyre emblematik dhe liderin e padiskutuar, edhe pse ai ka shërbyer në ndeshjet e forta dhe i ka dhënë atë marsh më shumë skuadrës së Piolit.

Lideri i dytë është kthyer Theo, duke ndjekur më pas Calhanoglu.  Milani ka shënuar 32 gola në 14 javët e para të kampionatit, 19 më shumë se sezonin e kaluar (13).

Serie A: Milan-Lazio 3-2, le foto - Serie A: Milan-Lazio 3-2, le foto |  Virgilio Sport

Siç raportohet nga La Gazzetta dello Sport, Milan dërgon praktikisht të gjithë në gol: deri më tani 13 lojtarë kanë shënuar në Serie A, përfshirë mbrojtësit, mesfushorët dhe sulmuesit.

Një fakt që bie në sy – shkruan gazeta – veçanërisht në lidhje me mungesën e gjatë të Ibrahimovic. Mesatarja e shënimit është gjithashtu shumë e lartë: kuqezinjtë, që nga 24 korriku i kaluar (1-1 me Atalanta) nuk kanë rënë më poshtë se 2 gola për ndeshje.

Sassuolo-Milan: Kalulu dovrebbe partire titolare, Ibrahimovic ancora out

Sulmi funksionon, por nuk është sekreti i vetëm i Milanit të Pioli. Në fakt, gjërat po shkojnë shumë mirë edhe mbrapa.

Nëse mendojmë për të gjitha problemet me të cilat është ballafaquar reparti i prapavijës (midis dëmtimeve dhe Covid), është gjysmë mrekulli që mbrojtja kuqezi është e katërta në kampionat. Përkundër mungesave dhe ndryshimeve të shumta, ekipi u mbajt lart fort.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu