Gazzetta: “Napoli ka arritur akord për zbulimin e Serie A, por ai kërkon kohë sepse do Milanin!”

Në këto dy sezone Ivan Juric ka bërë një punë të shkëlqyeshme në krye të Hellas Verona, duke arritur të rrisë disa lojtarë. Midis këtyre sigurisht që është Mattia Zaccagni…

25-vjeçari ka shënuar 5 gola dhe dhuruar 7 asist në 28 paraqitje në Serie A 2020/2021.

Kampionatin e kaluar bilanci i tij ishte 2 gola dhe 9 asist në 34 ndeshje të luajtura.

Rendimenti i lojtarit po përmirësohet, sezoni mund të përfundojë me shifra vërtet të mira pasi kanë ende nëntë ndeshje për të zhvilluar. Performanca e tij nuk ka kaluar pa u vënë re edhe në kuadër të merkatos dhe nga disa klube.

Për momentin, Napoli është në pozicion të mirë për blerjen e Zaccagni. Sipas asaj që La Gazzetta dello Sport shpjegoi sot, negociatat midis klubit të De Laurentiis dhe Hellas Verona tashmë janë përfunduar praktikisht.

Marrëveshja është pothuajse e plotë, por lojtari ende kërkoi kohë para se t’i thotë “po”  transferimit me fanellën blu.

Gazeta shkruan se Zaccagni, para se të vendosë, dëshiron gjithashtu të vlerësojë mundësinë e Milanit.

Vëzhguesit e kuqezinjve panë disa ndeshje të ekipit të Juric këtë sezon dhe ishin në gjendje të vlerësonin performancat e tij.

Një lojtar tjetër i verdheblu i cili ka qenë në shënjestër është mbrojtësi qendror Matteo Lovato.

Stefano Pioli mund të përdorë një mesfushor të ri sulmues. Në fakt, kontrata e Hakan Calhanoglu skadon në qershor 2021 dhe marrëveshja e rinovimit nuk është ende afër.

Përveç kësaj, është Brahim Diaz mund të kthehet në Real Madrid në fund të sezonit pasi mund të mos gjendet akord mes dy klubeve për një huazim të ri ose blerje.

Sidoqoftë, Napoli mbetet përpara në garën kundër Zaccagni, duke pasur një mirëkuptim me Hellas Verona.

Në këtë moment Paolo Maldini dhe Frederic Massara nuk mund të lëvizin, së pari ata duhet të përcaktojnë situata të tjera.

Prioriteti është rinovimi dhe më pas diskutimet mbi tregun e transferimit do të thellohen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu