Gazzetta: Moviola e Inter-Milan! Mariani kalon klasën por me disa pakujdesi të vogla

Derbi gjithmonë do të ketë polemika dhe kjo tashmë është e pashmangshme. Inter-Milan u mbyll 1-2 me nga 3 kartontë të verdhe për kokë, një penallti dhe dy të verdhë për trajnerët Pioli dhe Conte.

Gazzetta dello Sport ka bërë moviolën e kësaj përballje, duke u ndalur te disa gabime të arbitrit Mariani, që përgjithësisht e mbajti mirë, la lojë të fortë, por në disa momente mund të kishte ndërhyrë.

MOVIOLA – Le të fillojmë nga episodi më emblematik: jemi në minutën e 73′ kur pas një kontakti me Donnarumma, Lukaku bie brenda zone.

Moviola Inter-Milan: perché non è stato concesso il rigore su Lukaku dopo  il tocco di Kjaer

Arbitri Mariani është i bindur për ndërhyrje me faull dhe kështu akordon penallti duke treguar gishtin te pika e bardhë,  por ajo që është vendimtare është ndërhyrja e Var nga Irrati i cili anulon gjithçka për pozicion jashtë loje të belgut kur kalon Eriksen.

MILAN, ITALY – OCTOBER 17: Romelu Lukaku of FC Internazionale in action during the Serie A match between FC Internazionale and AC Milan at Stadio Giuseppe Meazza on October 17, 2020 in Milan, Italy. (Photo by Claudio Villa – Inter/Inter via Getty Images)

Reagimi ndaj Kjaer, i cili ndodh midis këtyre dy momenteve, gjykohet në fakt si rastësor dhe jo si një devijim vullnetar që do t’i kthente zikaltërit në lojë. Anulim i saktë.

Ashtu siç është e saktë dhe penalltia e akorduar nga gjyqtari në fillim kur Kolarov, i tradhtuar nga vëmendja e Ibrahimovic në lëvizje dhe ndalim, e godet atë në këmbë.

GdS - La moviola di Inter-Milan: manca l'espulsione a Kessié

Por historia e këtij derbi në frontin e gjyqtarëve është e mbushur me zgjedhje fatkeqe. Faulli i Kjaer ndaj Lautaro përpara zonës në minutën e 36 mund të ishte vërshëllyer, si edhe faulli i Theo ndaj Lukaku në minutën e 37-të, mbi të cilin Mariani vendosi për lojë trup më trup.

Kessie

Por, neto nga nervozizmi i përgjithshëm dhe disa pasiguri, gabimi i Marianit është në minutën e 56-të kur humbet një faull të qartë të Kessie ndaj Hakimit, që mund t’i kushtonte një karton të dytë të verdhë dhe dëbim nga fusha mesfushorit kuqezi!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu