Gazzetta – “Milani që do të vijë: nga rinovimet te kërkimi i një zëvendës Ibra dhe një nr.10 i ri. Thauvin? Dyshimet e Maldinit”

Qëllimi i Milanit ishte dhe mbetet të fitojë një vend në Champions League. Për disa muaj, kuqezinjtë mbetën në krye të renditjes së kampionatit dhe madje ëndërruan për Scudetto, por rënia në javët e fundit i ka sjellë të gjithë përsëri në tokë…

Hyrja në katër të parët (ose, përndryshe, fitimi i Europa League) është thelbësor dhe për këtë arsye ekipi i Pioli do të duhet të bëjë gjithçka për të marrë një “biletë” për Ligën e Kampionëve të ardhshme.

Edicioni i sotëm i Gazzetta dello Sport shpjegon këtë mëngjes se strategjia e merkatos së verës do të varet gjithashtu nga pozicioni përfundimtar në kampionat. Padyshim, klubi do të rifillojë nga një shtyllë kurrizore e përcaktuar mirë dhe me disa pika fikse si Gigio Donnarumma, Kjaer, Romagnoli, Calabria, Theo Hernandez, Kessie, Bennacer, Tonali, Calhanoglu, Rebic, Leao dhe Ibrahimovic.

Saelemaekers gjithashtu do të jetë pjesë e Milanit të së ardhmes, por Djalli po kërkon një lojtar të rëndësishëm për të vënë në të djathtë, si dhe një mesfushor sulmues të vërtetë për të alternuar me Calhanoglu dhe një qendërsulmues të aftë për të mos bërë Ibra të pendohet që ai nuk do të jetë në gjendje t’i luajë të gjithë.

RINOVIMET – Por para se të mendojë për përforcime të mundshme nga tregu i merkatos, Milani e di shumë mirë se do të jetë thelbësore të mbyllen disa rinovime shumë të rëndësishme: Gigio Donnarumma, Calhanoglu dhe Ibrahimovic do të skadojnë më 30 qershor dhe manovrat kanë filluar prej kohësh për të arritur në zgjatjen e raportit me të tre.

Maldini dhe Massara po reflektojnë gjithashtu mbi mundësinë e blerjes së Fikayo Tomori nga Chelsea: kushton 28 milion euro, një shifër sigurisht e rëndësishme, por anglezi po bind të gjithë dhe prandaj konfirmimi i tij nuk është aq i pamundur.

Thauvin? – Emri i Florian Thauvin, një lojtar të cilit i ka skaduar kontrata e tij me Marseille, ka qenë i lidhur me Milanin për disa kohë, por në periudhën e fundit kuotat e anësorit francez do të kishin rënë: siç shpjegon La Gazzetta dello Sport këtë mëngjes, në fakt, klubi kuqezi kërkon një lojtar më dinamik dhe për këtë arsye më të ngjashëm me Alexis Saelemaekers.

ANDORRA LA VELLA, ANDORRA – JUNE 11: Florian Thauvin of France runs with the ball during the UEFA Euro 2020 Qualification match between Andorra and France at Estadi Nacional on June 11, 2019 in Andorra la Vella, Andorra. (Photo by David Ramos/Getty Images)

Praktikisht, edhe pse me Thauvin ka një parakontratë, Maldini mendon se duhet më shumë një futbollist që të dijë të sulmojë dhe mbrojë për skemën e Milanit dhe Thauvin nuk i plotëson këto kushte.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu