Gazzetta – Milani, dy javë për t’u mbushur me benzinë dhe për të kthyer në formë Mandzukic!

Duke filluar sezonin nga turi paraliminator në Europa League, Milani është skuadra italiane që ka luajtur më shumë deri më tani dhe për këtë arsye këto dy javë me vetëm dy ndeshje për të luajtur (Crotone dhe Spezia) janë absolutisht të bekuara nga trajneri Stefano Pioli.

Në fund të fundit, ishte vetë trajneri kuqezi ai që theksoi rëndësinë e këtyre 14 ditëve me disa angazhime para ndeshjes së fundit kundër Bologna: “Pas këtij angazhimi do të kemi dy javë të pastra në dispozicionin tonë”.

PUNA FIZIKE – Siç shpjegon La Gazzetta dello Sport këtë mëngjes, këto dy javë do të përdoren nga kuqezi për të hedhur karburant në këmbët e lojtarëve për t’u përballur më mirë muajt e fundit të sezonit në të cilin Milani do të përfshihet si në kampionat ashtu edhe në Europa League.

Në veçanti, Pioli dëshiron të sjellë të gjithë lojtarët e tij në gjendjen e lartë fizike, duke përfshirë të sapoardhurit, para së gjithash Mario Mandzukic i cili është ai që duket se ka më shumë nevojë për të punuar për të gjetur formën më të mirë.

Për këtë arsye, stërvitja e këtyre ditëve do të jetë mjaft e vështirë nga pikëpamja fizike, ndërsa kur t’i afrohemi ndeshjes kundër Crotone ngarkesat e punës do të ulen në mënyrë që të mos arrijnë me këmbë shumë të rënda në ndeshjen e planifikuar për të dielën pasdite në San Siro.

PUNA TAKTIKE – Duke luajtur çdo tre ditë dhe me një pushim shumë të shkurtër të Krishtëlindjes, është hera e parë që në Milanello ekziston mundësia e stërvitjes vazhdimisht dhe gjithashtu për të bërë disa përgatitje fizike.

Por këto ditë do të jenë gjithashtu të rëndësishme që Pioli të punojë nga një pikëpamje taktike, për të thelluar skemat, parimet e lojës dhe ekuilibrin e ekipit (për fat të mirë pothuajse i gjithë grupi është në dispozicion).

Këto seanca do të jenë veçanërisht të dobishme për të sapoardhurit që trajneri i Milanit u detyrua të hidhte në fushë menjëherë për shkak të mungesave të shumta që kanë goditur Djallin në javët e fundit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu