Gazzetta – Meksikani Corona duket i përzgjedhuri: kërkesa e Portos dhe oferta kuqezi. Një përqindje prish punë…

Më pak se një javë para përfundimit të merkatos, Milani vazhdon kërkimin për mesfushorin sulmues, goditja e fundit që duhet t’i jepet Stefano Piolit për të plotesuar skuadren.

Pas largimit të Calhanoglu, menaxhmenti filloi të vlerësojë një numër emrash në një përpjekje për të kuptuar se cili mund të jetë profili i duhur.

Ndër hipotezat e ndryshme të qarkulluara muajt e fundit në orët e fundit, emri i meksikanit Jezus Corona ka zënë vend, një futbollist fleksibël ofensiv, kontrata e te cilit skadon me Porton në qershor 2022.

Midis kërkesave, ofertave dhe alternativave ende të gjalla, sipas për Gazzetta dello Sport Milano po studion realizueshmërinë e operacionit në mënyrë që të përfundojë dhe mbyllë një merkato që, me meksikanin, do t’i jepte Piolit 10 fuqizime dhe konfirmime.

Kërkimi për mesfushorin sulmues nuk kalon vetëm nga puna e pandërprerë e Maldini dhe Massara por edhe nga një përballje e vazhdueshme me Ivan Gazidis. CEO i Rossonero, në SHBA për një sërë trajtimesh, bisedoi me dy menaxherët e zonës sportive për të studiuar operacionin.

Kontrata e Corona do të skadojë pas 10 muajsh, por pavarësisht kësaj, klubi portugez kërkon një shifër afër 13 milion eurove: kjo kërkesë, në veçanti, justifikohet nga Dragoes me arsyetimin e pagesës së një përqindje prej 40% në arkën e Twente, ish -klubi i meksikanit.

Oferta e Milanit, për momentin, është 10 milion euro, duke sinjalizuar një distancë të shkurtër midis kërkesës së Portos dhe propozimit të Maldini & Co.

Megjithëse Milani nuk përjashton asnjë mundesi merkatoje, alternativa e vërtetë ndaj Corona përfaqësohet nga Pablo Sarabia.

Spanjolli, jashte projektit Psg, është një lojtar interesant, por vlerësimi i spanjollit po pengon klubin Rossoneri.

Hierarkitë, ju e dini, mund të ndryshojnë, por ditët e fundit Milani do të përpiqet të vendosë bast për meksikanin, sepse ata janë të bindur për talentin e tij dhe për kostot e operacionit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu