Gazzetta – Konfirmime të reja: Isco është i mundur, çmim më i ulët!

Pasi humbi Hakan Calhanoglu, Milani është ende në kërkim të një numri të ri 10 të cilit do t’i besojë çelësat e fantazisë.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara po vlerësojnë më shumë profile dhe shpresojnë së shpejti të dorëzojnë një mesfushor të ri sulmues te Stefano Pioli.

Shumë emra kanë qarkulluar javët e fundit dhe ndër ata që magjepsin është edhe Francisco Roman Alarcon Suarez, i njohur thjesht si Isco.

Kontrata e tij skadon në qershor 2022 dhe Real Madrid duket se e konsideron atë të shitshëm.

Carlo Ancelotti i ka bërë të qartë drejtuesve se nuk e sheh brenda projektit të tij.

La Gazzetta dello Sport sot konfirmon që Milani po mendon për goditjen “Isco”.

Klubi kuqezi gjithashtu kishte menduar për spanjollin në të kaluarën, në 2014 dhe 2017.

Tani mund të jetë koha e duhur për transferimin e playmakerit spanjoll 29-vjeçar në Milanello.

Sezoni i fundit i lojtarit ishte mjaft anonim (29 paraqitje, 0 gola dhe 2 asistime) dhe çmimi i transferimit nuk mund të kalojë 20 milion eurot, gjithashtu duke marrë parasysh afatin e kontratës së tij me “blancos”, duke qenë ky viti i fundit.

Ancelotti, i cili e kërkonte fort në 2013, tani ka hequr dorë nga ai dhe duke parë edhe vështirësitë ekonomike të klubeve shkak post-pandemia,  nuk do të bëjë asnjë kundërshtim.

Marrëdhëniet midis klubit kuqezi dhe Real Madrid janë të shkëlqyera. Marrëveshja për kthimin në Milano të Brahim Diaz me huazim me të drejtën e blerjes dhe riblerjes duhet të përcaktohet së shpejti.

Mund të mos jetë operacioni i vetëm në tregun e transferimeve në boshtin Milan-Real.

Duhet të themi se një pengesë për operacionin Isco, përveç çmimit që do të bihet, mund të jetë rroga.

Në fakt, lojtari nga Malaga fiton rreth 7 milion euro neto në sezon në Spanjë. Milan vështirë se do të jetë në gjendje t’i ofrojë atij një pagë të ngjashme vjetore, por ende mund të shkojë aq larg sa të propozojë rreth 4-5 milion euro me një kontratë tre ose katër vjeçare.

E njëjta shumë që Calhanoglu kërkoi dhe që klubi kuqezi nuk dëshironte të vinte në tryezë për rinovimin e kontratës së tij.

Mesfushori spanjoll sulmues po kërkon një sfidë të re dhe stimuj të rinj. Projekti i Milanit mund ta intrigojë atë dhe ta shtyjë të pranojë një “flirt” të mundshëm nga Maldini.

Një lojtar i thellësisë së tij teknike do të ishte shumë i dobishëm për Pioli.

Skuadra duhet të përballet me Champions League sezonin e ardhshëm dhe përvoja është gjithashtu e rëndësishme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu