Gazzetta | Kessie shitet në janar? Maldini jo i papërgatitur: gati dy lëvizje merkatoje, njëra e sigurtë

Sa më shumë kalojnë ditët, aq më shumë fati i Franck Kessie duket larg Milanos. Ivoriani ka të ngjarë të përsërisë rrugën e Donnarumma dhe Calhanoglu vitin e kaluar, kur dy lojtarët që do t’i afroheshin skadimeve të kontratave anashkaluan propozimet e kuqezinjve derisa ata u larguan nga klubi me një transferim falas.

Një situatë e pakëndshme, edhe nëse Paolo Maldini ka siguruar që klubi do të vazhdojë të negociojë me Kessie dhe agjentin e tij për të gjetur një zgjidhje. Rinovimi i cili është shumë i komplikuar për arsyet e zakonshme ekonomike: agjenti i mesfushorit vazhdon të kërkojë një pagë fikse prej 7 milionë eurosh plus bonus, ndërsa Milani ka ngecur në 5.5.

Nuk përjashtohet fakti që Milani mund të mendojë të shesë Kessie tashmë në seancën e transferimit të janarit. Siç shkruan Gazzetta dello Sport, PSG është në rrugën e tij dhe mund të provoje goditjen në muajt e ardhshëm. Sidoqoftë, Rossonerët nuk do të gjenden të papërgatitur.

Zgjidhja e Milanit për të zëvendësuar menjëherë Kessie, edhe në rast të një largimi në janar, tashmë është në shtëpi. Ose më mirë, ai është një lojtar që kuqezinjte tashmë e kanë bllokuar zyrtarisht në seancën e fundit të merkatos në funksion të vitit 2022.

Ideja është që të përshpejtohet ardhja e Yacine Adli, mesfushorit të Bordeaux, të cilin Milan e afroi për 10 milionë euro. Fillimisht Rossonerët do të kishin dashur të sillnin talentin francez në Milanello menjëherë, por si kompromis u vendos që ta linin atë në huazim në Ligue 1 deri në qershorin e ardhshëm…

Adli filloi sezonin e tij të fundit në Francë si protagonist. Shtatë paraqitje si titullar dhe numra të shkëlqyeshëm, veçanërisht përsa i përket asistimeve.

Një mesfushor që di të bëjë gjithçka dhe që Milani po mendon seriozisht të sjellë në Itali në merkaton e dimrit, duke gjetur një marrëveshje me Bordeaux.

Një profil shumë i ndryshëm nga Kessie, por teknikisht i vlefshëm dhe sigurisht i dobishëm për skemat e trajnerit Pioli. Ardhja e hershme e Adlit do të ishte zgjidhja më e mirë dhe më e sakte për mesfushën e Milanit, edhe pse duhet te kuptohen synimet e ‘Presidentit’

Negociatat për rinovimin e Franck Kessie, kontrata e të cilit me Milanin përfundon më 30 qershor 2022, vazhdojnë të jenë në ajër: sipas asaj që botimi i sotëm i Gazzetta dello Sport raportoi këtë mëngjes, javët e fundit nuk ka pasur shenja të afrimit mes palëve. Ndërkohë, thashethemet për interesimin e PSG -së për mesfushorin afrikan kanë gjetur konfirmim.

Gjithashtu, edicioni i sotëm i Gazzetta risjell edhe Romain Faivre, mesfushori sulmues i Brestit i ndjekur për një kohë të gjatë dhe qe gjate janarit ose veres do te rikthehet serish si tematike kuqezi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu