Gazzetta: Hakmarrja e Maldinit ndaj kritikave! Dora e tij te ky Milan

Ekziston edhe kontributi i Paolo Maldini te kthesa që Milani bëri në vitin 2020. Merita të mëdha duhet t’i jepen Stefano Piolit, Ibrahimovic, Kjaer dhe lojtarëve për rezultatet, por drejtuesit gjithashtu kanë luajtur pjesën e tyre.

Sot La Gazzetta dello Sport vlerëson drejtorin teknik kuqezi, duke shpjeguar se ai pret shumë nga vetja dhe automatikisht e vë veten nën vëzhgim. Kritika nuk e prek atë, ashtu si ndodhte kur ishte futbollist.

Legjenda kuqezi nuk kishte përvojë si menaxher, por me kalimin e kohës ai mësoi dhe u rrit në mes të vështirësive të ndryshme që hasën që nga kthimi në klub.

Maldini, së bashku me pjesën tjetër të menaxhmentit sportiv, u tregua i zoti në zgjedhjen e lojtarëve për të cilët u vunë baste.
Sidomos duke pasur parasysh që buxheti në dispozicion nuk ishte shumë i lartë. Kur nuk mund të shpenzosh shumë, kompetenca shfaqet edhe më shumë.


Në Milanello ai kurrë nuk pushtoi rolin e Pioli, por ai ishte në gjendje ta bënte veten të dëgjuar në mënyrën e duhur kur ishte e nevojshme.

Ai bëri të njëjtën gjë me Ivan Gazidis dhe pronarët Elliott kur ndjeu që Milani nuk po shkonte në drejtimin e duhur.

Meqenëse Paolo ka qenë në krye të zonës teknike, goditja e parë e madhe në treg ishte ardhja e Theo Hernandez.

Ai personalisht shkoi në Ibiza për ta bindur atë që të transferohej në Milanello dhe misioni u përmbush me sukses.

Mbrojtësi i Real Madrid erdhi atëherë për 20 milionë euro dhe tani vlen më shumë se dyfishi. Operacioni i parë i madh i kryer nga legjenda kuqezi.

Kthimi i Zlatan Ibrahimovic ishte gjithashtu një kryevepër, duke marrë parasysh se pavarësisht moshës së tij suedezi po tregohet ende vendimtar.

Së bashku me Zvonimir Boban ai dëshironte fuqimisht ta kthente atë në Milano dhe ai pati sukses.

Dhe kur shokut kroat iu desh të largohej nga klubi për shkak të përplasjeve me Gazidis, Maldini menaxhoi situatën shumë mirë.

Ai gjithashtu arriti të bindte Gazidis të konfirmonte Pioli në vend që të synonte një revolucion të ri me Ralf Rangnick.

Nuk kishte nevojë për të bërë revolucione, ishte e nevojshme t’i jepej vazhdimësi projektit të filluar dhe të përmirësohej ekipi.

Paolo e kishte kuptuar këtë, pasi duke filluar nga e para do të kishte qenë një gabim. Në fund, u mor vendimi i duhur.

Gazzetta dello Sport shkruan qartë se Maldini ka marrë hakun e tij.

Ai është gjithashtu bindës në rolin menaxherial, pasi ka bërë një karrierë si futbollist në nivelet e larta.

Qëllimi i tij është ta bëjë Milanin përsëri të shkëlqyeshëm. Rruga është gjurmuar dhe pjesë të reja do të shtohen gradualisht në merkato për t’i sjellë ngjyrat kuqezi që ai i pëlqen përsëri në majat e futbollit evropian.PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu