Gazzetta: “Fiorentina refuzon 20 mln euro nga Milani”

Milani është duke parë shumë profile futbollistësh për të afruar në merkaton e verës, në sajë edhe të asaj që do të ketë arritur: Champions League është objektivi kryesor!

Sulmues, mesfushorë por edhe mbrojtës krahu. Megjithatë, një objektiv që dikur u ndoq dhe i iku luan te Fiorentina.

Fiorentina dhe presidenti i saj Commisso kanë investuar shumë në Sofyan Amrabat.

Mesfushori maroken, i paguar 20 milionë euro, nuk po e konfirmon veten me fanellën vjollcë: aventura në Verona, nën drejtimin e Ivan Juric, me të vërtetë duket një kujtim i largët.

Me Cesare Prandelli, vuajti edhe më shumë, duke humbur në mënyrë efektive pozicionin titullar.

Në tre ndeshjet e fundit ai ka luajtur vetëm një minutë kundër Genoa por Beppe Iachini është gati ta rikthejë.

Në këtë moment numrat tregojnë për një lojtar, i cili gjithsesi ka luajtur shumë: 27 ndeshje, edhe pse nuk ka shënuar asnjë gol dhe asnjë asistim, por më shumë se statistikat – vitin e kaluar ai shënoi vetëm një herë – janë shfaqjet ato që nuk bindin.

Milani, si dhe Napoli, ishin një nga ekipet që u përpoqën të bindnin Amrabat para se të transferohej në Firence.

Mesfushori është një profil që vazhdon të pëlqehet nga kuqezinjtë: Djalli – sipas La Gazzetta dello Sport – do t’i kishte paraqitur Fiorentinës një ofertë prej 20 milion eurosh.

Oferta është refuzuar: Sofyan Amrabat, në fakt, konsiderohet i paprekshëm nga Rocco Commisso.

Një ofertë që konfirmon se si Milani synon të investojë në mesfushë, për të forcuar departamentin.

Sezoni tjetër do të fillojë përsëri me Sandro Tonali, Ismael Bennacer dhe Franck Kessie.

Blerja e Meite, megjithatë, është e vështirë, pasi Torino kërkon një shifër afër 8 milion eurove.

Kuqezinjtë nuk janë plotësisht të bindur për francezin dhe ata po mendojnë të devijojnë tetë milionët në qëllime të tjera.

Te Milani do të jetë e nevojshme të sqarohet edhe e ardhmja për Tommaso Pobega. Mesfushori po dëshmon se mund të thotë fjalën e tij në Serie A dhe pas përvojës së shkëlqyeshme me Pordenone, ai po konfirmon veten te Spezia, nën drejtimin e trajnerit Italiano.

Ai ka luajtur kryesisht si mesfushor dhe kur të kthehet në Milanello do të jetë Pioli ai që do të vendosë nëse ai mund të jetë një nga katër mesfushorët për të kompletuar departamentin.

Në rast të një huazimi të ri, blerja e një mesfushori tjetër duket e pashmangshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu