Gazzetta: “Dy kushtet e Calhanoglu për rinovim! Njëri varet nga vetë turku, por raporti me mjedisin…”

Në pjesën e parë të sezonit, Hakan Calhanoglu sigurisht që doli të ishte një nga lojtarët më të shkëlqyeshëm dhe frymëzues në Milano. Djali i ligjshëm revolucionit taktik të udhëhequr nga Pioli, turku kishte filluar të shprehej në një mënyrë vendimtare.

Por, faza e dytë e numrit 10 ishte befasi për keq. Më pak ndikim, konkretizim para portës dhe madje edhe në ndeshjen e fundit zhgënjyese ndaj Cagliari ai humbi kontributin e tij tekniko-taktik.

Sipas shumë tifozëve dhe opinioneve, çështja e rinovimit të kontratës po rëndon në performancën e tij.

Calhanoglu ka një kontratë që skadon në qershor. Milan, pas bisedimeve të para jofitimprurëse me agjentin Gordon Stipic, ka zgjedhur të vendosë gjithçka në pritje.

Ashtu si me çështjen Donnarumma, kontrata e Calha do të diskutohet përsëri në fund të sezonit, nga java tjetër. Por ndërkohë, turkut i kërkohet angazhim maksimal.

Sot Gazzetta dello Sport zbulon dy kushtet e diktuara nga Calhanoglu në mënyrë që të qëndrojë në Milano gjithashtu në funksion të së ardhmes së afërt.

Fati i tij varet në ekuilibër, por në ditët në vijim gjithçka do të vendoset, duke shuar të gjitha dyshimet.

Turku para së gjithash dëshiron të luajë edicionin e ardhshëm të Champions League. Fakti është që Calhanoglu synon të mbetet me fanellën kuqezi vetëm nëse mund të luajë garën evropiane elitare në 2021-2022. Një objektiv dhe një opsion që gjithashtu varet nga ai, nga performanca që do të sigurojë në ndeshjen e fundit të kampionatit kundër Atalanta.

Një kusht tjetër ka të bëjë me pjesën ekonomike. Calhanoglu pret një rinovim të plotë, shumë më të pasur se 2.5 milion që merr aktualisht. Milan kishte propozuar një rritje deri në 4 milion neto, lojtari dhe agjenti i tij po kërkojnë të paktën 5 mln euro dhe bonuse të tjera. Kërkesat e turkut nuk priren të ulen.

Me pak fjalë, e ardhmja kuqezi e Calhanoglu është më e dyshimtë se kurrë. Nga viti 2017 deri më sot, mesfushori sulmues nuk ka qenë kurrë në të vërtetë kaq pranë largimit, duke pasur parasysh dëshirën për t’u përmirësuar dhe treguar klasin te Milani.

Por sot, me kushte të pakëndshme dhe një marrëdhënie jo aq idilike me mjedisin, mund të jetë koha për të thënë lamtumirë. Për sa kohë që agjenti Stipic i gjen një klubin që ai mendon se është më komod dhe më i përshtatshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu