Gazzetta dello Sport: “Përgjysmim humbjesh dhe bilance të shëndosha! E ardhmja kalon nga fundjava. Planet kuqezi”

E ardhmja e Milanit është gjithmonë e më e bukur, të paktën sipas llogarive – nënvizon në edicionin e sotëm Gazzetta dello Sport që i ka kushtuar dy faqe kuqeznjve.

Klubi kuqezi ka përgjysmuar humbjet në sezonin 2020-21, duke parë raportin e vitit të shkuar me -195 mln euro deficit.

Tani, sipas asaj që Gazzetta ka mbledhur “humbjet, edhe për shkak të pandemisë, duhet të jenë rreth -95 mln euro dhe barrat e borxhit kanë rënë ndjeshëm.

“Në sezonin e fundit me stadiumet e hapura, përfitimet ishin 35 milion euro: sezonin e ardhshëm pritet që të kthehet 50 milion euro xhiro nga biletat.

Duhen shtuar edhe 50 milion të tjerë që mund të garantohen duke u kthyer në garën më të lartë evropiane, pra Champions.

Milani fillon të planifikojë për të ardhmen, nën shenjën e vazhdimësisë. Kjo është ajo që Gazzetta dello Sport shkruan sot. Gjithçka ka të bëjë me planet e Elliott.

Por duhet të arrihet kualifikimi për Ligën e Kampionëve të ardhshme, një kusht vendimtar.

Ideja e pronësisë Elliott, nëse Milan aktual do të konfirmonte pozicionin në renditje deri në fund të sezonit, nuk është që të bëjë revolucione ose përmbysje.

Puna e atyre që kanë pasur meritën e dhënies së lojës, formës dhe entuziazmit në ekip duhet të shpërblehet.

Stefano Pioli është padyshim bartësi kryesor i  kësaj rritjeje. Trajneri u zgjodh nga Milani në një moment të komplikuar, për të zëvendësuar Marco Giampaolo në vjeshtën e vitit 2019.

Por ai i shte në gjendje jo vetëm të rriste kuqezinjtë, por të punonte shumë në një periudhë aq absurde sa ajo e pandemisë. Dhe rezultatet janë ende të dukshme sot.

Gazzetta konfirmon përshtypjet pozitive në marrëdhëniet midis klubit të Milan dhe Pioli. Një ndjenjë e lindur falë rezultateve dhe reagimeve pozitive nga ekipi.

Lojtarët e Milanit të gjithë e kanë vlerësuar punën e përpiktë të një trajneri i  cili fillimisht u pa vetëm si kalimtar.

Pioli i  rezistoi ortekut Ralf Rangnick, gjeniu gjerman i  futbollit i  cili supozohej të zinte vendin e tij verën e kaluar.

I votuar nga CEO i van Gazidis, ish-menaxheri i Leipzig, megjithatë, u largua në sajë të punës së të  ashtuquajturit “Normal One” që preferon punën në terren dhe performancën, në vend të shumë fjalëve.

“Kjo është arsyeja pse ne po flasim për rinovimin e kontratës për herë të parë. Trajneri ka një marrëveshje deri në qershor 2022, por Elliott dhe pjesa tjetër e menaxhmentit duket se janë të gatshëm ta armatosin atë menjëherë pas kthimit zyrtar në Ligën e Kampionëve.

Do të punohet për një zgjatje deri në vitin 2024, si një shpërblim për një moment historik të shkëlqyeshëm.

Pioli pas Allegrit do të i shte trajneri i  parë i  Milanit në dekadën e fundit që ka realizuar dy arritje të vogla: arritjen e kualifikimit për garën prestigjioze evropiane (hera e fundit ishte në 2013), por gjithashtu duke qëndruar në stol për më shumë se dy sezone…

Sa i përket projekteve, sigurisht që me Champions do të sigurohet Donnarumma me qëndrim, por edhe blerja e Tomorit dhe ndoshta rinovimi i huazimit për Brahim Diaz. Ende nuk dihet fati i Dalot, ndërsa objektivi në sulm mbetet Vlahovic.

E gjitha kalon nga kjo fundjavë, ndoshta!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu