Gazzetta: “Basti Mandzukic në Bergamo? Ndoshta, sepse kroati ka llogari të hapura…”

Milani nuk do të ketë në dispozicion Zlatan Ibrahimovic për ndeshjen e fundit të kampionatit, ndeshjen vendimtare kundër Atalanta. Një lajm i njohur tashmë dhe jo aq i veçantë, për shkak të dëmtimit të gjurit që do ta mbajë suedezin jashtë për të paktën 6 javë.

Nuk mund të përjashtohet mundësia që Stefano Pioli të hedhë Mario Mandzukic në luftë për finalen e madhe. Milanit i duhen gola dhe pikë për t’u kualifikuar në zonën e Champions League. Kështu ai mund të jepte më shumë hapësirë ​​për sulmuesin e vetëm qendror në skuadër.

Performanca e Mandzukic në pesë muajt e tij në Milano deri më tani nuk ka qenë fitimprurëse.

Shumë shqetësime të muskujve, gjendje e pamjaftueshme atletike dhe asnjë pjesëmarrje aktive në zonën e golit. Fati i tij duket larg Milanello, por kundër Atalanta ai mund të jetë arma shtesë.

Siç raportohet nga Gazzetta dello Sport, Mandzukic mund të jetë i dobishëm jo vetëm për çështje taktike, pasi ai do të mbushte zonën e penalltisë së kundërshtarit. Por ka edhe disa precedentë që duket se janë të favorshëm për përdorimin e tij.

Numri 9 i Milanit në fakt ka një raport me Atalanta, ose më mirë kur ai përballet me formacionin bergamask. Nuk është rastësi që debutimi i tij me fanellën kuqezi erdhi në ndeshjen e parë në 23 Janar. Milani u mund 3-0 në shtëpi, por Mandzukic duket se ishte në gjendje të ndihmonte menjëherë.

Edhe në kohën e Juventusit, viktima e preferuar e Mandzukic duket se ishte Atalanta. Goli i tij i parë në Serie A erdhi pikërisht në ndeshjen midis dy pretendentëve më 25 tetor 2015. Vula e fundit italiane (para lamtumirës në Katar) erdhi në 19 maj 2019, në barazimin 1-1 midis Juve dhe Atalanta, një Scudetto tashmë i akorduar.

Rekordi ndaj Atalanta deri më tani e sheh Mandzukic që ka luajtur 12 ndeshje kundër skuadrës së Bergamo. Rezultati flet për 7 suksese, 4 barazime dhe vetëm një humbje (ajo me Milanin).

4 gola nga sulmuesi dhe tre asistime fituese. Dhe kush e di nëse goli i fundit italian i Mandzukic, para lamtumirës së shkruar me Milanin, mund të mbërrijë të dielën në mbrëmje në stadiumin “Gewiss”.

Kroati dëshiron të lërë gjurmë pavarësisht se përvoja e tij gjashtëmujore nuk do të mbahet mend në një mënyrë pozitive.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu