GAZIDIS: “I rikthyem krenarinë tifozëve të Milanit! Objektivi ynë është një tjetër dhe jo thjesht vendet në renditje…”

Ivan Gazidis, administratori i Milanit, dha një intervistë të gjatë per Sette, një revistë javore e Corriere della Sera, në të cilën ai foli për projektin “Milan i ri”: “Përvoja ime fillon në SHBA, atje suksesi i MLS varet pikërisht nga stërvitja e lojtarëve të rinj amerikanë.

Në Premier ne rinovuam plotësisht rrugën e zhvillimit të lojtarëve anglezë, klubeve iu dhanë stimuj për të zhvilluar akademi, por duhej të plotësonin shumë standarde. Te Arsenal u investuan shumë para në një program prej 9 deri në 16 vjet: u zgjodh një staf tërësisht ndërkombëtar. Lojtarët që ishin 12 vjeç në atë kohë tani janë kombëtarët Saka, Sancho …

Lojtarët anglezë duheshin në ekip dhe nuk ishte e detyrueshme qe t’i aktivizonim gjithmone, por detyrimi ishte për të respektuar standarde të caktuara, kështu që lojtarët anglezë duhej të jetonin në përputhje me ato…

Askush nuk mund të mendojë sot për të fituar vetëm me kampionët e krijuar tashmë. Unë mendoj se futbolli italian është pak konservator, si ai anglez 10 vjet më parë, duhet të shikojë jo vetëm përpara, por edhe jashtë, ka ide interesante përreth. Por diçka po ndryshon, ekipi kombëtar e dëshmon atë”.

Menaxheri kuqezi më pas shpjegoi forcën e këtij Milani: “Unë i jap shumë merita udhëheqjes së Piolit, një njeri kurioz, i cili ndjek sesi evolon futbolli, por edhe urisë së lojtarëve. Gjithashtu një lojë logjike.

Kam lexuar një libër shumë interesant, “Klasa e kapitenit” dhe flet për sportin e tërheqjes së litarit: ka studime, kur një person e terheq kundër një tjetri litarin ai zhvillon një forcë të caktuar, kur ka tetë persona në njërën anë dhe tetë në anën nga ana tjetër ne zbulojmë se individi shpenzon më pak.

Sepse në një cep të trurit ai mendon se dikush tjetër do të marrë përgjegjësinë e tij. Ka lojtarë ndikimi i të cilëve shkon përtej performancës në fushë, zhvillohet në 5% që japin plus të gjithë të tjerët. Ky është Ibra. Por Kjaer është gjithashtu një udhëheqës dhe, me stile të ndryshme, Kessie dhe Bennacer”.

Pritshmëritë – Lidhur me pritjet dhe objektivat e klubit Rossoneri, Gazidis më pas deklaroi: “Ne na pëlqejnë pritshmerite e mëdha! Mund të përfundojme te paret ose te pestet, por ajo që ka rëndësi është të tregojme se mund të keni besim te klubi.

Ne ishim ndër të paktët klube ne bote në kushtet e aftësisë për të investuar këtë verë, Milan po rritet nga pikëpamja ekonomike dhe njerëzit po kthehen të jenë krenarë që janë tifozë të Milanit.

Ajo që ka rëndësi është të ndërtosh këtë ndjenjë të përkatësisë, përndryshe është vetëm çështje e shikimit të milionerëve duke goditur një top”.

STADIUMI I RI – Së fundi, tema e stadiumit të ri që Milani dëshiron të ndërtojë me Interin nuk mund të mungojë. Këtu është mendimi i tifozit të Milan: “Ne jemi gati. Sa më shpejt ta bëjmë këtë, aq më shpejt Milani do të ketë jo vetëm një stadium në të gjithë botën, por dy skuadra në të gjithë botën.

Do të jetë gjithashtu e rëndësishme për qytetin: njerëzit do të vijnë Milano dhe do të jetë një nga vendet që do të dëshirojnë të vizitojnë, siç është Duomo”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu