Gazidis beson te Milani: “Projekt jo i lehtë, por një potencial i madh”

Drejtuesit e Milanit – muajt e fundit – janë bashkuar shumë duke gjetur kompaktësinë e duhur pasi u rrezikua një tjetër revolucion që do të kishte prekur trajnerin Stefano Pioli por mbase edhe drejtorin teknik, simbolin Paolo Maldini.

Kur u duk se Ivan Gazidis ishte i bindur për të marrë Ralf Rangnick, situata ishte padyshim e tensionuar.

Të gjithë do të kujtojnë se çfarë ndodhi me Zvonimir Boban, i cili denoncoi publikisht sjelljen e CEO dhe u pushua nga puna për një “arsye të drejtë”.

Edhe Paolo Maldini nuk e fshehu faktin se brenda kompanisë kishte vizione të ndryshme dhe në një moment divorci dukej gati i qartë. Por gjërat janë zhvilluar ndryshe.

Gazidis në një intervistë dhënë ESPN foli për projektin e Milanit, sigurisht duke nënvizuar se nuk është e lehtë pasi kthimi në nivelet më të larta kërkon kohë:

Ivan Gazidis and Paolo Maldini Have A Positive Meeting To Keep The Club  Legend At AC Milan - The AC Milan Offside

“Ajo që ne po bëjmë te Milani është shumë e qartë, shumë e vështirë. Ne duhet të ulim shpenzimet e rrogave dhe në të njëjtën kohë të rrisim performancën, nuk është e lehtë”.

Menaxheri afrikanojugor ka punuar për Arsenalin për shumë vite dhe e njeh mirë Premier League, një model për shumë liga:

“Pjesa më e madhe e suksesit të Premier League është bazuar në një vizion global, në ndërkombëtarizim. Një sukses si për nga idetë e futbollit, por edhe për sa i përket pronësisë së huaj dhe menaxhimit ndërkombëtar. Dhe kjo përzierje idesh, kjo larmi, ka qenë një nga forcat shtytëse për suksesin e saj”.

QUI MILANELLO | Il giorno X si avvicina: dirigenza al gran completo per  seguire l'allenamento del Milan - Tribuna.com

Drejtori i përgjithshëm kuqezi shpreson që Seria A të jetë në gjendje të nisë rrugën e duhur të rritjes, e cila është gjithashtu thelbësore për Milanin:

“Unë mendoj se futbolli italian ka një dimension ndërkombëtar dhe markat tona janë ndërkombëtare.

Pra, të gjithë elementët janë. Shikoni interesin e grupeve të kapitalit privat. Ata nuk janë budallenj.

Ata duan të përfshihen në modernizimin dhe profesionalizimin e futbollit italian, ata e dinë se ekziston një potencial i jashtëzakonshëm i pashfrytëzuar.

Nëse hedhim hapat e duhur, futbolli italian mund të kthehet në majën e futbollit botëror.

Mendoj se Serie A ka potencialin më të madh të rritjes në mes të top 5 ligave. Dhe në realitet mendoj se Milani ka potencialin më të madh si një klub i vetëm”.

Gazidis është i sigurt në lidhje me zhvillimin e ardhshëm të Serie A, ai tashmë sheh disa ndryshime që mund të favorizojnë një evolucion pozitiv:

“Në Itali ne nuk shohim një sens kaq të fortë të unitetit, ekziston një ndjenjë që klubet janë konkurrentë brenda dhe jashtë fushës.

Por mendoj se po ndryshon dhe kjo sepse dy gjëra po ndodhin. Njëra është se ka një ndryshim në pronësi. Nuk kam parasysh vetëm pronarët e huaj, madje edhe ata italianë.

Ka më shumë pronarë që nuk e mendojnë vetëm veten e tyre si dashamirës personal për një klub, por që gjithashtu e shohin atë si një kompani. Tjetra është që me rritjen e të ardhurave, tarifat e transferimit, pagat dhe kostot gjithashtu rriten.

Kështu që bëhet më pak praktike të injorosh faktin se klubet kanë interesa të përbashkëta dhe i shërbejnë unitetit të qëllimit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu