“Hauge nuk pati rënie fizike, studimi në Norvegji tregon pse ra! Calhanoglu e ndihmoi shumë, ja motivi”

Jonas Moen Rye, gazetar dhe reporter norvegjez për Eurosport, u intervistua ekskluzivisht nga MilanNews.it për të folur për Jens Petter Hauge, autor i një goli vendimtar ndaj Sampdoria, i cili mbërriti pas një periudhe të gjatë ku mblodhi shumë pak paraqitje.

Ishte një mundësi për të analizuar vitin e ish-lojtarit të Bodo / Glimt, i cili deri më tani ka shënuar pesë gola me fanellën kuqezi dhe ka luajtur shumë pak.

Hauge jetoi një sezon të veçantë, menjëherë vendimtar me gola të rëndësishëm, por humbi terren, deri në golin me Sampdoria.

Si mund të shpjegohet kjo? A mund të ketë lidhje me gjendjen fizike?

“Unë nuk mendoj se është një problem fizik. Hauge vjen nga një ekip me një nga kërkesat më të larta atletike në të gjithë kampionatin norvegjez, me një trajner i cili i kushton kaq shumë rëndësi aftësisë së lojtarëve të tij.

Unë mendoj se është më shumë një çështje e adaptimit në një ekip të ri, një kulturë të re dhe një stil të ri jetese.

Kohët e fundit ishte një studim nga një psikolog norvegjez në lidhje me futbollistët që lëvizën jashtë vendit.

Ai thotë se nuk është e pazakontë të shohësh sukses të menjëhershëm të ndjekur nga një rënie e vogël në formë disa muaj.

E gjithë kjo lidhet me mënyrën se si ju përshtateni me jetën në një vend të ri. Hauge është ende i ri dhe do të vazhdojë të përmirësohet, besoj se ai do të provojë të jetë një pasuri e rëndësishme për vitet që vijnë”.

Hauge shënoi më shumë se shokët e tij të ekipit në proporcion me minutat e luajtura, mendoni se ai duhej të kishte luajtur më shumë në muajt e fundit?

“Unë gjithmonë shpresoj që lojtarët norvegjezë mund të jenë të suksesshëm në ligat më të rëndësishme. Transferimi i Hauge në Milano ishte një histori e mrekullueshme për një të ri norvegjez.

Unë sigurisht shpresoj ta shoh atë të luajë më rregullisht, por unë besoj se trajneri dhe stafi i Milani ka një plan për Hauge dhe nuk e kemi parë më të mirën e tij me fanellën kuqezi”.

Verën e kaluar kishte një entuziazëm të madh për Hauge, a ka mbetur mendimi i përgjithshëm i njëjtë?

“Po, ai është ende një nga lojtarët jashtë shtetit që merr vëmendjen më të madhe nga media dhe tifozët norvegjezë. Padyshim së bashku me Haaland dhe Ødegaard.

Unë mendoj se shumica e borvegjezëve e kuptojnë rëndësinë e klubit për të cilin po luan. Dhe ende e shohin atë si një nga lojtarëte më të rëndësishëm të Norvegjisë”.

A mendoni se Hauge duhet të qëndrojë në Milano vitin e ardhshëm? Calhanoglu për shembull e këshilloi atë të qëndronte në një intervistë …

“Nëse Calhanoglu thotë që Hauge duhet të qëndrojë unë i besoj atij, ai mund të gjykojë më mirë se unë. Hakan e sheh atë çdo ditë në stërvitje, ai i njeh cilësitë e tij dhe zhvillimin e tij.

Është domethënëse që një lojtar të shprehet në këtë mënyrë përpara mediave për një shok skuadre. Unë mendoj se Hauge e vlerësoi dhe ndoshta i dha atij pak më shumë besim.

Shpresoj ta shoh Hauge në Milano përsëri vitin e ardhshëm. Do të ishte gjithashtu e rëndësishme për interesin e futbollit norvegjez në futbollin italian, ne ngazëllehemi kur një nga bashkatdhetarët tanë shkëlqen në ligat e mëdha”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu