Gazetari kuqezi sulmon Calhanoglu: “T’i do 5 mln euro?!”

Ecuri zhgënjyese dhe rezultat negativ për Milan kundër Cagliari. Një 0-0 që çon kualifikimin ose jo në Champions në ndeshjen shumë të vështirë kundër Atalanta në Bergamo!

Trajneri dhe lojtarët janë në mes të një stuhie kritikash. Ndër lojtarët më të sulmuar nga tifozët është Hakan Calhanoglu, nga i cili pritej të zhvillonte një performancë të shkëlqyer por ishte gjithçka veç një lider!

Ai është një nga elementët më teknikë të ekipit dhe, duke marrë parasysh që kërkon 5 milion euro neto në vit për të rinovuar, mund të pritet që ai të jetë vendimtar. Sidoqoftë, edhe ai ishte zhgënjyes.

Franco Ordine, një gazetar i njohur, gjatë transmetimit të Pressing në Italia 1 shprehu mendimet e mëposhtme për Milanin dhe Calhanoglu:

“Le ta pranojmë, tani e shoh Milanin nga vendi i pestë. Këto janë ndeshjet që tregojnë se kush është kampion dhe kush jo. Shikoni Donnarumma dhe dy pritje vendimtare pa iu dridhur dora! Calhanoglu, për shembull, po kërkon 5 milion euro. Por a vlen aq, a është kampion? Jo”.

Numri 10 kuqezi nuk vlen një pagë prej 5 milion, përndryshe menaxhmenti do t’ia kishte ofruar atë.

Propozimi është rreth 4 dhe, në mënyrë të pabesueshme, nuk u pranua. Tani turku merr një pagë prej 2.5 milion neto në vit dhe paratë e vendosura në tryezë nga Milano duken më se të mjaftueshme.

Calhanoglu dhe agjenti i tij Gordon Stipic po kërkojnë më shumë. Dje përpara ndeshjes turku foli dhe tha se diskutimi i rinovimit nuk lidhet aspak me pjesëmarrjen në Champions League ose jo. Pra, duket se gjithçka është ekonomike, edhe pse shtoi se “në Milano ndihem dhe jetoj shumë mirë”.

Deri më sot, është e vështirë të thuash që ish Bayer Leverkusen do të mbetet me kuqezinjtë apo jo. Sigurisht që performanca e tij në muajt e fundit nuk justifikon pretendimet ekonomike të bëra ndaj klubit.

Nëse ai largohet në një transferim falas, do të ketë disa keqardhje, por nuk mund të thuhet se Milani nuk ka bërë një ofertë bujare për rinovimin e kontratës së lojtarit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu