Gazetari i njohur: Milani nuk ka një superhero, por është makineri e rafinuar ku askush nuk gabon

Pena e famshme italane dhe ndër gazetarët më të njohur edhe në mënyrë ndërkombëtar, Mario Sconcerti, foli në kolonat e “Corriere della Sera” për Milanin dhe momentin kuqezi, duke bërë një analizë.

“Nuk është e lehtë të thuash se ku është forca e vërtetë e Milanit, ne të gjithë kemi ndryshuar shumë ide gjatë rrugës. U tha që Milani ishte Ibrahimovic dhe ishte e vërtetë. Ai kishte shënuar dhjetë gola në gjashtë ndeshje, tre herë vetëm ai , ishte e pamundur të mos e mbivendosje atë mbi ekipin.

Pastaj u bë e qartë se Milani ishte edhe më shumë se Ibrahimovic dhe aty filloi më pak e lehtë.

Pse? Çfarë e shpjegoi këtë këmbëngulje për rezultate në një ekip të ri, të bashkuar, pa udhëheqës të tjerë të qartë?

Karakteristika themelore të Milanit janë lehtësia me të cilën ata luajnë mirë në futboll. Ata nuk kanë superhero, por të gjithë janë lojtarë teknikë, të cilët gjithmonë e mbajnë cilësinë e lojës mjaft të lartë.

Kjo u jep atyre vazhdimësi në lojë, i çon ata lehtësisht te porta kundërshtare dhe te goli, edhe me mbrojtje të mbyllur përpara.

Pa Ibra, nisen 10 metra më mbrapa por me më shumë lojtarë. Ata duhet të arrijmë me të paktën katër lojtarë drejt zonës kundërshtare, sepse nuk kanë specialistë, por të gjithë dinë të bëjnë diçka të tyre dhe të ndryshme.

Në thelb është një lloj kundërsulmi i madh masiv që fillon me Bennacer, mbështetet te Saelemaekers, merr metra me Chalanoglu, zhytet me Hernandez, kalon përmes Rebic dhe gjithmonë përfundon me goditjen e dikujt në portë.

Nuk ka asnjë lojtar të padobishëm, ai që humb lehtë topin. Milani është një makinë elegante, gati e rafinuar dhe pak e ngatërruar, si një tepricë bojë për vetulla.

Por ai gjithmonë luan në mënyrën e tij të qetë, simpatike, nga fillimi në fund.

Unë nuk e di se sa Pioli është frymëzimi, me siguri ai është thelbi, ngjitësi.

Pioli nuk ka qenë asnjëherë teknik për një kohë të gjatë sepse është i sinqertë dhe i do lojtarët e tij. Është sikur të ishte sheqer, në planin afatgjatë të vel.

Por ai ka gjithçka për të menaxhuar vitin e tij të mrekullueshëm. Është si Boskov i Sampdoria, Bagnoli i Verona, Radice i Torinos. Një nga ata teknikë të papritur.

Maldini është rritur shumë, ose ndoshta është vetëm në rolin e tij. Mendoj se lamtumira e Boban ishte gjithashtu e mirë në fund. Jo për shkak të cilësive të tij, të cilat mbeten unike, por sepse ai e la Maldinin të binte i vetëm në ekip si një batanije e madhe, e cila e detyroi atë të bëhej Milan dhe të mbulonte të gjithë.

Nuk është Leonardo i ri, është një lloj Zidane që inteligjenca e Pioli sjell gjithnjë e më shumë në qendër”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu