Gazetari i njohur italian: Milani mendon si ekip global, ja pse nuk do t’ia dijë për trajnerin Pioli!

Gazteari i njohur italian, Mario Sconcerti, në artikullin e tij për “Corriere della Sera”, ka analizuar derbin e Milanos por edhe Interin dhe Milanin, duke bërë komentin e duhur.

Sconcerti priste javën e katërt për përgjigje dhe tashmë i ka marrë disa.

“Përgjigjet kanë filluar të mbërrijnë. E para është që Milani është me të drejtë më i miri tani për tani, i vetmi me një kampion i cili është pjesë e lojës së të gjithëve që gjithmonë arrin të jetë vendimtar.

“Derbi ishte një ndeshje midis tij dhe Lukaku. Një lojtar tjetër mbresëlënës. Dy prej tyre përkthyen disponimin e mirë të ekipeve që luajtën një pjesë të parë pothuajse të jashtëzakonshme”.

“Sulmet mbizotëruan mbrojtjet. Interi, megjithatë, u zhvendos më shumë, u shtrembërua si ide. Hakimi dhe Perisic bashkë e bëjnë tërheqëse, por edhe të rrezikshme në vetëvete”.

“Nuk është rastësi që të gjitha mbrojtjet e Interit janë gjithmonë të papërshtatshme, ata gjithmonë pësojnë gola. Përshtypja është që edhe një vijë e mesme me tre lojtarë tepër të ndryshëm si Vidal, Brozovic dhe Barella kanë vështirësi në formojnë një repart”.

Ndryshe duket Milanii! Janë më të rinj, ata kanë më shumë kuriozitet për të parë veten, më pak konceptin e rezultatit. Milani është një ekip i të menduarit global, më pak i stresuar nga trajneri i tij, më i lirë për të luajtur.

Interi tani është një ekip i shkëlqyer, por është një ekip prusian ku disiplina e lëvizjeve shpesh mbulon cilësinë e individëve. Interi me ritmin e saj do të shkojë deri në fund, ata janë kompleksë, shumë, do të përballojnë çdo valë.

Milani është perfekt nëse Ibrahimovic është atje. Pjesa tjetër do të zbulohet”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu