Gazetari i njohur britanik: UEFA po mendon penalizime dhe gjoba për 12 disidentët! Sezoni tjetër…

Do të ketë pasoja. Kjo ishte fjalia e ashpër që gjëmoi sot në një intervistë me Aleksander Ceferin, numri një i UEFA-s, për klubet që ishin përpjekur të krijonin Superligën e re. Një projekt që, megjithatë, tashmë ka ngecur…

Ceferin ishte i lumtur dhe i kënaqur që mirëpriti përsëri në ‘familjen’ e tij të futbollit evropian klubet që menjëherë u tërhoqën nga ideja e një kampionati ndërkombëtar separatist.

Por është e mundshme që dymbëdhjetë themeluesit nuk do të qëndrojnë pa u ndëshkuar, përkundrazi…

Nga Anglia vjen dëshmia e reporterit Ed Aarons, pena historike e tabloidit Guardian. Përmes llogarisë së tij në Twitter, gazetari britanik bëri të ditur se ai zotëronte disa lajme që vinin nga kanalet e UEFA-s, sipas të cilave po vlerësoheshin sanksionet reale.

Në praktikë, dymbëdhjetë klubet e përfshirë personalisht në projektin Super League do të rrezikonin dënimin.

Përkundër dështimit pothuajse të menjëhershëm të këtij projekti, UEFA do të donte të jepte një sinjal që të përpiqej të shmangte shpirtrat e ardhshëm separatistë nga klubet më të mira të kontinentit.

Aarons nuk dha ndonjë detaj tjetër, por Guardian po punon për azhurnimet e ardhshme për këtë efekt.

Prandaj, Milani, si dhe Juve, Inter dhe klubet e tjera të interesuara, së shpejti mund të marrin sanksione në aspektin ekonomik.

Sidoqoftë, llojet e tjera të ndëshkimeve gjithashtu nuk duhet të përjashtohen, të tilla si ndalimi i blerjeve në seancën tjetër të tregut të transferimeve ose ndonjë lloj skualifikimi.

E mundshme që sezoni 2021-2022 i dymbëdhjetë klubeve mund të fillojë me ndonjë hendikap ndëshkues…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu