Gasperini: “Juventusi fal Kupën dhe ne mundim Milanin? A jeni në terezi? Biseda idiotësh!”

Atalanta do të luajë sot finalen e Kupës së Italisë ndaj Juventusit dhe ditën e dielë do të presë Milanin në Bergamo për javën e fundit të kampionatit.

Dy objektiva për bluzinjtë: fitimi i trofeut historik dhe vendi i dytë në renditje.

Ndërkohë, shumë aludime ka pasur këto ditë mbi faktin se Atalanta do të tolerohet nga bardhezinjtë në mënyrë që të fitjë trofeun dhe më pas të luajë fort ndeshjen ndaj kuqezinjve për t’i bërë një nder Juventusit.

Shumë fjalë, shumë aludime dhe paragjykime, por trajneri i Atalanta-s, Gian Piero Gasperini, shuan çdo polemikë.

“Kupa e Italisë do të ishte një krem ​​i shkëlqyeshëm, por torta është ajo e këtyre 5 viteve…

Skuadra është rritur shumë dhe tashmë ka luajtur ndeshje të shkëlqyera, po mendoj edhe për Ligën e Kampionëve ku nuk ngre një trofe por gjithsesi janë ndeshje të shkëlqyera”.

“Kupën Atalanta dhe Juventus në Ligën e Kampionëve? Ata që thonë këto gjëra janë thjesht idiotë! Ne jemi përgjegjës për fatin tonë, si dhe Milani dhe Juventusi.

37 ndeshje janë luajtur dhe ne kemi ardhur në këtë pikë. Në të dy garat do të bëjmë gjithçka që mundemi për të fituar kupën dhe për të përfunduar të dytët. Pjesa tjetër janë konkluzione të vogla”.

PONTRPARA JUVE – “Këtë vit ishim të mirë, nuk kishim përfunduar kurrë para Juve gjithashtu sepse ata gjithmonë kishin fituar. Këtë vit e bëmë përsëri dhe ata nuk bënë si vitet e tjera, por kjo nuk do të thotë që skuadra dhe lojtarët nuk kanë vlerë. Thjesht do të thotë se kemi bërë më mirë në kampionat ”.

“Unë jam i kënaqur me gjërat që kemi arritur. Trofetë në Itali janë dy, por kënaqësitë vijnë edhe nga shfaqjet. Në kampionat kemi fituar 23 ndeshje, vitin e kaluar kemi shënuar 78 pikë…

Nuk është si ta ngresh kupën për shumë vetë, por nëse do të duhej të kisha zgjedhur midis pjesëmarrjes në Champions dhe Kupës  do të kisha zgjedhur të parën”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu