Gara Champions, disa milanistë kanë frikë nga “skenari Atalanta”, gazetari: Teori më keq se sa toka është e sheshtë

Siç kemi thënë, fundjava e ardhshme mund të jetë ajo e kualifikimit të Milanit në Ligën e Kampionëve.

Madje, siguria mund të mbërrijë edhe pa luajtur pasi kuqezinjtë zbresin në fushë të dielën në mbrëmje: do të shërbente një humbje e Juventusit dhe të paktën barazim të Romës (do të ndalonte Lazio) dhe Atalanta.

Një fitore për Milanin të dielën në mbrëmje, me lojtarët e Bergamos të pamposhtur në Marassi kundër Genoa, do të sillte gjithashtu kualifikimin në Ligën e Kampionëve të ardhshme.

Pozicioni i Atalanta duket se është ai që shqetëson më shumë tifozët kuqezi.

Nëse djemtë e Gasperini do të humbnin kundër Genoa, ata mund të dëbonin Milanin nga Champions League, me një sukses javën e fundit: duke arritur pikë të barabarta me Juventusin dhe Atalanta, kuqezinjtë në fakt, do të liheshin jashtë për shkak të një rregullore që quhet renditja avulse.

Shumë llogari që kanë ngritur dyshime në rrjetet sociale por ka edhe nga ata që shprehen se duket gati e pamundur që Atalanta të lëshojë për të pasur fatin më pas në javën e fundit me vetëm një fitore duke rrezikuar të mbetet jashtë Champions.

Mes tyre është gazetari Biasin që shprehet kështu: “Ka njerëz të bindur që Atalanta do të humbasë me vullnet ndaj Genoa për motive që kalojnë edhe komplotet e atyre që flasin për tokën e sheshtë dhe jo të rrumbullakët. Kjo është diçka e jashtëzakonshme”.

Një tjetër shkruan “sepse Gasperini do të ishte i aftë për gjithçka, edhe pse fakti që Atalanta luan përpara nesh dhe Juventusit do të thotë se nuk bën dot llogari pasi nëse Juventusi del barazim, atëherë nëse Milani fiton vendos fatin e Atalanta në ndeshjen e fundit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu