“Gabova unë dhe lojtarët! Nuk është ky Milani dhe do ta tregojmë. Përgatitja? Deri në 20:40 mendoja ndryshe. Askush nuk foli”

Stefano Pioli foli për DAZN në fund të Spezia-Milan. Këto janë deklaratat e tij:

Për disfatën: “Ne duhet të reagojmë dhe sigurisht që do të bëjmë. Spezia fitoi me meritë. Kjo është humbja jonë e parë e merituar. Shumë pak intensitet, shumë pak cilësi. Një mbrëmje e keqe por do të dimë si të ngrihemi. Ne do të fillojmë përsëri siç kemi bërë gjithmonë”.

A ka mungesë ligësie sot? “Po, ne nuk jemi një ekip i aftë të fitojmë lojëra të pista. Gjithmonë jemi përpjekur të përqendrohemi në ritëm dhe cilësi, sot nuk ia dolëm dhe nuk ishim shumë të vendosur.

Zgjedhjet e mia nuk funksionuan dhe performanca e lojtarëve nuk funksionoi, ditë e keqe. Nuk jemi këta këtu, duhet të fillojmë përsëri”.

“Ne jemi të vetëdijshëm për lojën negative, por po aq të vetëdijshëm për cilësitë tona dhe ndeshjet e ardhshme. Nuk e prisnim një ndeshje të tillë, as unë dhe as lojtarët e mi. Ne do të analizojmë atë që nuk funksionoi”.

Keni pasur vështirësi në ndërtimin e lojës? “Deri në orën 20:40 ishim të bindur se kishim bërë gjithçka për ta përgatitur ndeshjen në mënyrën më të mirë të mundshme.

Ne ndoshta kemi qenë më pak të kthjellët sot në reagimin ndaj vështirësisë. Kishim përgatitur zgjidhje që nuk patën sukses sot, ndeshja u ndërlikua dhe bëmë edhe gabime të tjera”.

E lëvizët topin shumë ngadalë? “Fakti i mosdhënies së ritmit sigurisht favorizoi kundërshtarët tanë të cilët mund të rrëshqasin pa humbur hapësira dhe referenca.

Një performancë teknike absolutisht e pamjaftueshme. Fatkeqësisht, asgjë nuk funksionoi sonte, si me dhe pa top. Ne do të duhet të fillojmë përsëri me vendosmëri të madhe, kemi aftësinë të rikuperojmë”.

Si duket Rebic? “Ai kishte një traumë, një gjysmë ndrydhje që nuk e lejonte të dilte në fushë. Nuk duhet të jetë veçanërisht serioze, shpresoj ta kem në dispozicion për të enjten ”.

A tha Ibra diçka në dhomën e zhveshjes? “Pas ndeshjes kishte shumë zhgënjim, ashtu është. Thjesht dolëm nga kjo fushë me kokën ulur. Në dhomën e zhveshjes askush nuk foli sepse të gjithë ishim të zhgënjyer me performancën tonë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu