Fyerje raciste ndaj Ibrahimovic dhe tifozë në stadium, UEFA merr vendim mbi Zvezda: dorë e lehtë!

UEFA ka vendosur të ndëshkojë Crvena Zvezda për atë që ndodhi në Beograd në ndeshjen e Ligës së Evropës kundër Milanit.

Faktet datojnë që nga 18 shkurti, kur u zhvilluara ndeshja e parë e raundit të 32.

Tifozët e ekipit të stërvitur nga Dejan Stankovic u bënë protagonistë të disa episodeve negative. Para së gjithash, disa mbështetës ishin të pranishëm brenda stadiumit dhe nuk duhet të kishin qenë atje, për shkak të rregulloreve anti-Covid. Për më tepër, ka pasur sharje raciste kundër Zlatan Ibrahimovic.

UEFA ka vendosur dënimet e mëposhtme për Yllin e Kuq:

Të luajë dy ndeshjet e ardhshme në shtëpi të garave të UEFA-s me dyer të mbyllura, e dyta nga të cilat pezullohet për një periudhë prove prej një viti nga data e këtij vendimi, për sjellje raciste të tifozëve;

në ndeshjen tjetër në shtëpi në një konkurs të UEFA-s duhet të shfaqë banderola me fjalët #NoToRacism dhe logon e UEFA-s në të;

gjobë prej 25 mijë eurosh për transmetimin e një mesazhi provokues të natyrës ofenduese;

gjobë prej 5 mijë eurosh për shkelje të protokollit

sanksionet prej 30 mijë eurosh në total duhet të paguhen brenda 90 ditëve nga komunikimi i këtij vendimi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu